Müezzin Maaşları 2016

Müslüman bir ülkede yaşıyor olmamızdan dolayı sayısız dini yapılar geçmişten bizlere kalmıştır. Bunun yanı sıra islamın gerektirdiği namazı kılabilmek adına farklı bölgelere yaptırılan camilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır.

Müezzin Maaşları 2016
Müslüman bir ülkede yaşıyor olmamızdan dolayı sayısız dini yapılar geçmişten bizlere kalmıştır. Bunun yanı sıra islamın gerektirdiği namazı kılabilmek adına farklı bölgelere yaptırılan camilerin sayısı da her geçen gün artmaktadır. Hem herkesin namaz kılabileceği bir camiye yakın olması amaçlanırken, islamın temsili niteliğindeki camilerin gelecek nesillere aktarılması da hedeflenmektedir.

Camilere baktığımız zaman sadece namaz kılınan bir yer olarak görmememiz gerekir. Çünkü ibadethane olan camilerimizde görev alan kişiler, hem namazın gereklerini yerine getiriyor hem de ibadethanelerin korunması ve geliştirilmesi için çalışmalarda bulunuyorlar. Camilerimizde çalışan görevlilerden birisi de müezzinlerdir. Müezzinler camilerimizde ezan okumalarının yanı sıra sala getiren ve namazlarda da selam ya da tesbih dualarını eksiksiz bir şekilde okuyan kişilerdir. Müezzinlik kavramı ya da makamı, çok eski çağlardan günümüze kadar gelmiştir. Müezzinlerin çalışma hayatına katılabilmeleri içim imam hatip liselerinde ya da üniversitelerin ilahiyat fakültelerinde belirli eğitimleri almış olmaları gerekmektedir. Türk kültüründe de oldukça önemli bir yere sahip olan müezzinler, atanmalarının ardından devlet memuru kadrosu ile işe başlamaktadırlar. Genellikle kırsal kesimlerde müezzin bulunmayan camilerde cemaatten bir kişi de müezzin olabilmektedir. Müezzin olabilmek için ise bazı şartların yerine getirilmiş olması gerekmektedir. Abdestli bir şekilde camide bulunması gereken müezzinler, ezan okunurken kıbleye dönmüş olmaları gerekmektedir. İbadet esnasında da müezzinler için özel olarak yapılmış yerlerde bulunmaları gerekmektedir. Bunun haricinde müezzin olabilmek için arapçaya ve arapçanın dil bilgisi kurallarına hakim olmak, güzel bir sese sahip olmak ve topluluğa hitap edebilme yeteneğine sahip olmak gerekir. Müezzin maaşları da 2016 yılı içerisinde 2 bin yedi yüz elli liradan başlamaktadır. Çalışma hayatında devam eden müezzinler ilerleyen yıllarda daha yüksek maaşlar alabilmektedirler.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:21
YORUM EKLE