Mimar Maaşları 2016

İnşaat sektörü ülkemizde olduğu kadar dünyada da oldukça önemlidir. İnşaat sektörünün bu derece önemli olmasının altında tek değil birçok sektör ve çalışanı barındırması ve ilgilendirmesini sayabiliriz.

Mimar Maaşları 2016
İnşaat sektörü ülkemizde olduğu kadar dünyada da oldukça önemlidir. İnşaat sektörünün bu derece önemli olmasının altında tek değil birçok sektör ve çalışanı barındırması ve ilgilendirmesini sayabiliriz. Üniversitelerin mimarlık ve mühendislik bölümünden mezun olan kişilerin daha çok çalıştığı bu sektörde birbirinden değerli ve bir o kadar da önemli inşaalar yapılmakta ve geleceğe ders niteliğinde anlatılmaktadır.
Üniversitelerde mimarlık eğitimi almış kişilerin çalışma alanları hakkında yaptığımız incelemeleri haberimizde sizlere aktarıyoruz. Öncelikle mimarların tanımlarına ve yaptıkları işlere baktığımızda, yapıların estetik donanımlarının belirlenmesi ve bu görüntülerin dizayn edilmesi konusunda çalışan mimarlar bunun yanı sıra kişilerin ihtaç ve isteklerini de dikkate almalıdırlar. Yapılarda kullanışlı olmanın yanı sıra göz estetiğine de önem verilmesinden dolayı mimarlar saatler sürecek çizimler yapmaktadırlar. Yaptıkları çizimler tamamen resmi kurumlarca incelenen mimarlar zorlu eğitim ve çalışma hayatları olmalarına rağmen aldıkları eğitimleri hayatlarının büyük bir kısmında uyguladıklarından dolayı hem başarılı hem de oldukça mutlu kişiler olarak karşımıza çıkmaktadırlar. Binalar ya da herhangi bir yapılmış hazır binanın iç ya da diş tasarımlarının çiziminde görev alan mimarların bu derece farklı alanlara ayrılmasında ise detayların etkisi oldukça fazladır. Binalarda küçük bir elektrik prizinin bile yerini çizen mimarların ne derece detaylarla ilgilendiklerini tahmin etmek çokta zor değildir. Çalışma alanları bakımında hem kamu sektöründe hem de özel sektörde kolayca iş bulabilen mimarların aldıkları ücretler de oldukça yüksektir. Kamu sektöründe çalışan mimar maaşları 4 bin liradan başlarken kendi işletmesini açmış ya da anlaşma sağladıkları herhangi bir özel şirkette çalışan mimarların aldıkları ücret en az 5 bin liradır. Bununla beraber yapılan çizimler ve projelere bağlı olarak ücretler 20 bin liralara kadar çıkmaktadır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
muhammed
muhammed - 4 yıl Önce

mimar olarak kendi büromu açsam ne kadar kazanır