Mevsimlik İşçilerin Maaşlarında Artış Oldu!

Mevsimlik işçilerin maaşlarında bu yıl büyük artış meydana geldi ! Geçen seneye oranla bu sene mevsimlik işçi ücretlerinde yüzde 17,1 zam geldi .İşte detaylar.

Mevsimlik İşçilerin Maaşlarında Artış Oldu!

Gündemde yer alan bir başka haberde tarımsal işletmelerde mevsimlik olarak çalışan tarım işçilerinin maaşlarına zam söz konusu olmakla birlikte ortalama günlük ücretlerinde de artış meydana geldi. Meydana gelen artış ile birlikte ise geçtiğimiz yıla kıyasla işçilerin ücretlerinde yüzde 17,1 artış söz konusu oldu. İlgili artışa ilişkin detaylar ise haberimizin devamında yer alıyor.

TÜİK Tarımsal İşletme İşgücü Ücret Yapısı İstatistikleriniAçıkladı

TÜİK tarafından açıklanan rapora göre mevsimlik olarak çalışan kadın işçilerin günlük ücretleri yüzde 17,9 artışla 79 TL olurken erkek işçilerin ücretleri de yüzde 14,9 artarak 94 TL’ye çıktı. Sürekli olarak çalışan tarım işçilerine ödenen aylık ücret de kadın işçiler için yüzde 22,4 artış göstererek 2 bin 41 TL’ye çıkarken erkek işçilere ödenenler ise yüzde 13,7 artışla 2 bin 486 TL oldu.

En Yüksek Ödeme Giresun En Düşük Ödeme Hatay’da

Açıklanan raporda ayrıca illere göre kadın ver erkek işçilere ödenen en yüksek ve en düşük maaş tutarları da yer almakta olup buna göre mevsimlik olarak çalışan kadın işçilere en yüksek ücret 111 TL ile Giresun, erkek işçilere ise 141 TL ile Çanakkale’de kaydedilirken, kadınlar ve erkekler için en düşük ödeme ise 50 TL ile Hatay’da gerçekleşti. Sürekli işçilerde ise en yüksek ücret kadınlar için 2 bin 330 TL ile İzmir, erkekler için ise 3 bin 353 TL ile Bursa, en düşük ise kadınlar için Kilis ve erkekler için ise Antalya’da kaydedildi.

YORUM EKLE