Makinist Maaşları Ne Kadar ? 2017 Makinist Nasıl Olunur

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında göre yapan makinist maaşları ne kadar? Makinist nasıl olunur?

Makinist Maaşları Ne Kadar ? 2017 Makinist Nasıl Olunur
Ülkemizin dört bir yanında Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarına ait trenler yük ve yolcu seferleri yapmaktadır. Bilindiği gibi nasıl otomobil, uçak ve gemilerin şoförleri var trenlerinde şoförleri bulunmaktadır. Tren şoförlerine makinist denilmektedir.

Özellikle ufak yaşta ki pek çok çocukta tren sevdası bulunmaktadır. Bu tren sevdasından dolayı makinist ülkemizde oldukça tutulan meslekler arasında yer almaktadır. Peki makinist nasıl olunur? Makinist maaşları ne kadar 2017

MAKİNİST MAAŞI

Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında görevli makinistlerin maaşları genel olarak 2 bin 500 liradan başlamakta ve 4 bin 500 liraya kadar yükselmektedir. Tecrübeli ve eski makinistlerin almış oldukları makinistlerin maaşları daha yüksektir. Ancak bilindiği gibi makinist mesleği oldukça zordur çünkü pek çok sefer günler sürmekte ve makinist günlerce eve gidemediği gibi trende kalmaktadır.

MAKİNİST NASIL OLUNUR

Pek çok meslek için üniversitelerde bölümler bulunmaktadır. Bu bölümlerde okuyan öğrenciler bölümleri ile alakalı meslekler yapabilmektedir. Peki Türkiye Cumhuriyeti Devlet Demiryollarında görevli makinist nasıl olunur?

Öncelikle TCDD Genel Müdürlüğünde yapılan eğitimlere adayların katılması ve bu eğitimlerde başarılı şekilde geçmesi gerekmektedir. Lise mezunları TCDD'de ortalama bir buçuk yıl eğitim almakta ve bu süre meslek lisesi mezunu olanlarda 3 yıla kadar çıkmaktadır. Eğitimin sona ermesi ile adaylar makinist mesleğinde görev yapmaktadır.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Fatih
Fatih - 3 yıl Önce

Ben Meslek Lisesi okuyorum bölümüm makina yaşım 17 ben nasıl makinist olurum

z.memmet
z.memmet - 3 yıl Önce

Makinist olmak için neler gerekir

Fatih Yakar
Fatih Yakar - 3 yıl Önce

Ben Meslek Lisesi okuyorum bölümüm makina yaşım 17 ben nasıl makinist olurum

hasan
hasan @Fatih Yakar - 1 yıl Önce

unıversitede raylı sıstemler makinistlik 2 yıllık bolumunu okuman gerek

Mustafa
Mustafa - 2 yıl Önce

Sa ben meslek lisesinden mezun oldum bölümün elektrik nasıl makinis olabilirim

Kullanıcı 71
Kullanıcı 71 - 2 yıl Önce

Makinist olmak icin en azından makinistlik bolumunde 2 yil(yüksekokul) okuyup kpss den iyi bi puan almak gerekir lise mezunu(rayli sistemler bölümü olmak kaydi ile )nadir kpss den yuksek puanla aliyorlar ihtiyaca göre