Komiser Yardımcısı Olma Şartları Nedir? Komiser Yardımcısı Maaşları! Ek Ödemeler!

İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğünde görevli polis memuru ve komiser yardımcısı maaşları ne kadar? Bu mesleğe atama nasıl yapılıyor? Ek ödemeler ve göre yılına göre maaşlar haberde.

Komiser Yardımcısı Olma Şartları Nedir? Komiser Yardımcısı Maaşları! Ek Ödemeler!

Komiser Yardımcısı Maaşları Nedir?

Günümüzde komiser yardımcısı olmak isteyen kişiler görevine polis memuru olarak başlamaktadır. Öncelikle kişinin komiser yardımcısı olabilmesi için gerekli eğitimleri almış olması gerekmektedir. Emniyet Genel Müdürlüğünde çalışan personeller ‘’Komiser Yardımcısı’’ olarak nitelendirilmektedir. Önceden Akademiden mezun olan emniyet çalışanları ilk olarak komiser yardımcısı olarak işe başlardı. Fakat günümüzde akademiler kapatılarak yeni eğitim sistemine geçiş sağlanmıştır. Kişi komiser yardımcısı olmak istiyor ise Polis Amirleri Eğitim Merkezinden (PAEM) mezun olmalıdır. Ayrıca komiser yardımcıları ile normal polis memurları rütbesiz görevli memurlarının üstüdür.

Komiser yardımcısı olmak isteyen kişilerin öncelikle üniversitelerin lisans bölümlerinden mezun olması ve KPSS sınavından en az 70 puan alması gerekmektedir. Adayların başvuru şartlarını sağlıyor olması ile PAEM eğitime başlanır. Ardından PAEM eğitimi geçen kişiler komiser yardımcısı olarak işe başlamaktadır.

KOMİSER YARDIMCISI MAAŞLARI NEDİR? EK ÖDEMELER NELER?

Komiser yardımcılarının maaşları oldukça değişkendir. Personelin; kıdem, derece, hizmet yılı, sigorta, eğitim, ek tazminat, operasyon tazminat, BES kesintisi, medeni hali, varsa eşinin iş durumuna göre maaşlarında değişkenlik söz konuşur. BES kesintisi ve Sigorta kesintisi yaşayan bir personelin maaşından 200 TL kesilmektedir. Aynı zamanda terör operasyonlarında görev alan komiser yardımcıları maaşlarına ek 1.000 ile 2.000 TL arasında fazla maaş almaktadır.

  • Mesleğe yeni başlayan komiser yardımcısı 6.000 TL civarında maaş almaktadır.
  • Meslekte 5 yıldır görev yapan komiser yardımcısı 6.250 TL civarında maaş almaktadır.
  • Meslekte 10 yıl görev yapan komiser yardımcısı 6.450 TL civarında maaş almaktadır.
  • Meslekte 15 yıl görev yapan komiser yardımcısı 6.700 TL’ ye yakın maaş almaktadır.
  • Meslekte 20 yıl görev yapan komiser yardımcısı 6.800 TL civarından maaş almaktadır.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER