Kimler Babadan ve Eşten Çifte Maaş Alabilir?

Babadan ve eşten çift maaş alma hakkı var mıdır ? Kimler babadan ve eşten çift maaş alabilirler ? Çift maaş alma şartları nelerdir ? Haberin ayrıntıları sitemizdedir.

Kimler Babadan ve Eşten Çifte Maaş Alabilir?

Türkiye’de yer alan yasalara göre sigortalı yakını vefat edenlere maaş bağlanmaktadır. Buna göre sigortalı olan kişinin eşi ve çocukları da bu haktan yararlanabiliyor. Bu konu ile ilgili olarak en çok merak edilen konulardan biri de hem eşinden hem de babasından dolayı kadınların çifte maaş alıp alamayacağıdır. Buna göre bazı şartların sağlanması durumunda iki hatta üç maaş da almak mümkündür.

Kimler Çifte Maaş Alabilir?

Hem kadın hem de erkekler için sigortalı eşin vefat etmesi durumunda maaş bağlanmaktadır. Kalan eş çalışsa da çalışmasa da ölüm maaşı alınabiliyor. Hem emekli maaşını hem de eşinin maaşını alarak çifte maaş almak da bazı durumlarda mümkün olabiliyor. Burada siz çalışan olmanız durumunda maaşın yüzde 75’i emekli olmanız durumunda ise maaşın yüzde 50’sini alabiliyorsunuz. SSK, Bağ-Kur ya da Emekli Sandığında çalışmanız maaş almanıza engel olmamaktadır.

Birtakım şartları sağlamanız durumunda ise üç maaş birden alabiliyorsunuz. Bu hak sadece kadınlar için geçerlidir. Buna göre kadının emekli olması fakat aktif çalışması, eşinin maaşını alması durumunda üç maaş birden alma hakkı bulunuyor.

Burada ilk maaş öncelikle kadının kendi emeklilik maaşı olmakla birlikte ikinci maaş vefat eden eşinden aldığı maaştır. Üçüncü maaş ise kadının babasının Emekli Sandığı’ndan emekli olması ve vefat etmesi sebebi ile verilmektedir. Buna göre kadın evlenmediği sürece üç maaş birden alabilmektedir.

2021 Dul ve Yetim Aylığı Ne Kadar?

2021 yılı itibari ile dul ve yetim aylıkları da arttırılmış bulunuyor. Buna göre Ocak 2021 itibari ile bin 500 TL dul ve yetim aylığı alanlara 125 TL zam, bin 600 TL alanlara 133 TL, bin 700 TL alanlara 150 TL ve son olarak ise 2 bin TL maaş alanlara ise 167 TL zam yapılmıştır.

Dul ve yetim alabilmek için öncelikle ölüm aylığı dilekçesi ile birlikte il ve ilçelerde bulunan Sigorta müdürlüklerine başvuru yapılması gerekmektedir. Başvurunun kabul olması durumunda ise dul ve yetim aylıkları sigortalının ölüm tarihini izleyen ilk ayın başında ödenmeye başlanır.

Güncelleme Tarihi: 08 Mayıs 2021, 14:58
YORUM EKLE