Kamuda ve Özelde 2021 Yılı Koruma ve Güvenlik Görevlisi Maaşları

Ülkemizde Güvenlik Görevlisi oldukça tercih edilen mesleklerden birisidir. Ayrıca Özele ve Kamuya oldukça alım sayısı yüksek. Peki Maaşları ne kadar?

Kamuda ve Özelde 2021 Yılı Koruma ve Güvenlik Görevlisi Maaşları

Güvenlik görevlisi alımları oldukça ilgi gören meslekler içerisindedir. Ülkemizde güvenliği sağlayan ve kurum ve şirketlerin güvenliğini sağlayan personellerdir. Ayrıca gençlerimiz ve orta yaşta olan kişilerin vazgeçilmez meslek isteği olmuştur. En az lise mezunu güvenlik görevlisi alımları yapılmakta olup Hem Devlet kurumlarında hem de özel kurumlarda ilgi görüyor.

İşin Olsa ekibi olarak bizlere bu haberimizde Güvenlik Görevlisi alımları ve Maaşları hakkında bilgileri aktaracağız. Koruma ve Güvenlik Görevlisi maaşları oldukça merak konusu.

Koruma ve Güvenlik Görevlisi Çalışma Alanları Nelerdir?

Koruma ve Güvenlik Görevlileri Silahlı veya Silahsız olarak görev yapan güvenlik elemanlarıdır. Çalışma alanı geniş olan bir meslek gurubu olup Devlet Dairelerinde ve özel şirketlerde çalışma imkanı vardır. özellikle 2021 yılında oldukça rağbet gören Güvenlik Görevlisi mesleği bankalar ve üniversiteler tarafından da arana mesleklerdir.

Güvenlik Görevlisi Olmak İçin Ne Yapmak Gerekiyor?

Kamu ve Özelde çalışmak isteyen koruma ve güvenlik görevlisi adaylarının taşımaları gereken bazı nitelikler yer almaktadır. Bunlardan en önemli olanı ise 5188 sayılı Özel Güvenlik Hizmetlerine Dair Kanunun 10 uncu maddesinde sayılan şartlara haiz olmak şartıdır. Bunun dışında ise,

- Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olmak,

- Görevini yapmasına engel olabilecek herhangi bir sağlık sorunu olmamak ve ayrıca, bedensel özürlü olmamak, şaşılık, körlük, topallık, işitme kaybı, çehrede sabit eser, uzuv noksanlığı, kekemelik ve benzeri engeller bulunmaması gereklidir.

- Ülkenin her yerinde 24 saat esasına göre vardiyalı ve/veya dış mekânda çalışmasına ve seyahat etmesine engel bir durumunun olmaması,

- Erkeklerde 170 cm, kadınlarda 160 cm’den kısa boylu olmamak,

- Boy uzunluğunun santimetre cinsinden son iki rakamı ile kilosu arasındaki fark 13’ten fazla, 17’den az olmamak, (Örneğin;180 cm boyunda olan bir adayın kilosunun 80+13=93’ten fazla, 80-17=63’ten az olmaması gerekmektedir.)

Kamuda Güvenlik Görevlisi Olmak:

Kamu yani Devlet dairelerinde görev yapmak isteyen adaylar ÖSYM tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavına katılmış olmaları gereklidir. Bu kapsamda Lise için P94, Ön Lisans için P93 ve Lisans için P3 puan türünden en az 60 puan almış olmak gereklidir.

2021 Yılı Koruma ve Güvenlik Görevlisi Maaşları Ne Kadar Oldu?

Özel şirketlerin ve kamu Kurumlarının aldığı Güvenlik görevlisi maaşları farklılık göstermektedir. Özelde olanların maaş ortalaması biraz daha düşükken Kamuda çalışanların maaşları biraz daha iyidir.

Özelde Güvenlik Görevlisi Maaşları:

En Düşük Güvenlik Görevlisi Maaşları: 3500 TL

En Yüksek Güvenlik Görevlisi Maaşları: 7200 TL

Ortalama Güvenlik Görevlisi Maaşları: Genelde Özelde çalışan güvenlik görevlisi maaşları ise 3500 TL ile 4000 TL arasında değişiyor.

Kamuda Güvenlik Görevlisi Maaşları:

a) 5 yıldan az olanlar 4.171,00 TL

b) 5 Yıldan 10 Yıla Kadar Olanlar 4.200,00 TL

c) 10 Yıldan 15 Yıla Kadar Olanlar 4.257,00 TL

ç) 15 Yıldan 20 Yıla Kadar Olanlar 4.314,00 TL

d) 20 Yıldan Fazla Olanlar 4.426,00 TL

Güncelleme Tarihi: 19 Haziran 2021, 15:46
YORUM EKLE
YORUMLAR
ögg
ögg - 4 ay Önce

gerçekten mi hangi kurum veriyor ögg maaşı 8000 tl.

ögg
ögg - 4 ay Önce

7200 tl de 8000 tl de veren hangi kurum yok abartmyn

SIRADAKİ HABER