Kamuda Avukat Maaşları Gelen Zamlar ile Ne Kadar Yükseldi?

Kamu kurumlarında görev yapmakta olan avukatların maaşları ne kadar yükseldi? Avukat ne kadar maaş alıyor, derecelerine göre maaşlar açıklandı.

Kamuda Avukat Maaşları Gelen Zamlar ile Ne Kadar Yükseldi?

Kamu kurumlarında özellikle insan kaynakları bölümünde çalışmakta olan avukatlar bulunmakta ve avukatlar kurumlarının hakkında çıkan haberler, söylentiler, karıştığı olaylar, memurların karıştığı olaylardan sorumlu olmak ile birlikte bu olaylarda kurumun adının kötüye çıkmaması için çaba sarf etmekte olup aylık olarak derecelerine göre maaş almaktadır. Buna göre maaşlar derecelere, çocuğu olup olmama durumuna göre, evli olup olmamasına, çalıştığı yere, çalıştığı bölgenin il, ilçe ya da taşrada olup olmamasına göre değişiklik göstermekte olup avukatların aldığı maaşlar genel olarak açıklandı. Peki kamu kurumlarında istihdam etmekte olan avukatlar aylık ne kadar maaş alıyor?

Derecelere Göre Avukat Maaşları Nedir?

Kamu kurumlarında istihdam etmekte olan kamu avukatları derecelerine göre ne kadar maaş alıyor? Buna göre şu anda 25 ve üzeri yıldır kamuda hizmet vermekte olan avukat 6 bin 200 TL'ye yakın bir ücret almaktadır. Bu ücret avukatın yine çalıştığı yere ve ailesine göre değişiklik göstermektedir. Her hangi bir kamu kurumunda yeni işe başlayan bir avukat ise 5 bin 400 TL civarında maaş almakta olup yine bu tutarda avukatın çalıştığı yer ve aile durumuna göre değişiklik gösterebilmektedir.

Avukatlar Hem Kamuda Hem Özelde Çalışabilir Mi?

Avukatlar bilindiği üzere özel sektörde çok daha fazla ücret kazanabilmekte olup kamuda aylık alacağı ücrette özelde sadece bir davadan kazanabilir. Peki avukatlar hem kamu kurumlarında hemde özel sektörlerde istihdam edebilir mi? Buna göre yasalar incelendiğinde mesleklere göre hangi branşın özelde çalışıp çalışamayacağı belirtilmemiş olup kamu personellerinin farklı bir özel sektörde iş kurması ya da iş yapması yine farklı bir yerden para kazanması engellenmiştir. Yani avukatlarda da bu durumun söz konusu olduğu belirtilebilir.

Güncelleme Tarihi: 20 Şubat 2020, 22:24
YORUM EKLE