Kamuda 2022 Yılı Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

2022 yılı aşçı maaşları belli oldu. MEB Aşçı ve Aşçı Yardımcısı alımı için 5 yıldan az ve 20 yıldan fazla maaş oranları ve lise mezunu maaşları nedir?

Kamuda 2022 Yılı Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde oldukça fazla meslek grubu bulunuyor. Bunlar içerisinden Türkiy Geneli farklı Kamu kurumları çalışanlara Yemek konusunda titiz davranarak Aşçı yardımı ile yemek hazırlatır. Meslek grupları arasında en çok tercih edilen ve en az lise olmak şartı gerektiren Aşçı ve Aşçı Yardımcısı için 2022 yılı maaşları belli oldu. Peki Aşçı ve Yardımcısı nasıl olunur? kamuda çalışma alanları nelerdir? Aktif Aşçı Alımı ilanlarına nasol ulaşılır? Ve tabikide Aşçı ve Aşçı yardımcısı 2022 yılı maaşları ne kadar oldu? Bunlar hakkında bilgileri İşin Olsa ekibi olarak sizlerle paylaşacağız.

Kamuda Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Görevleri Nedir?

Aşçı mesleğini kısaca anlatacak olursa, Aşçılık Özelde restoran ve hotellerde olmak üzere, Kamuda ise Kurumların kendi bünyesinde gıda endüstrisinde tüketime yiyecek hazırlayan bir meslek grubudur.

Kamuda görev yapacak olan Aşçıların da belirtilen bir menüde yemek hazırlayarak Çalışan sayısına göre yemek hazırlayan ve şeflere yardım eden kişilerdir. Aşçı yardımcısı meslek gurubu ise Aşçılık mesleğinin bir alt kategorisinde olan ve Aşçıya yardım eden kişiye denir.

Kamuda Aşçı ve Aşçı Yardımcısı Çalışma Alanları:

Kamuda Aşçı ve Aşçı Yardımcısı alımları Bakanlıklar tarafından yapılmaktadır. Türkiye geneli yurtlar, Okullar, Hastaneler gibi, Sağlık Bakanlığı, Mili Eğitim Bakanlığı, Gençlik ve Spor Bakanlığı gibi büyük kurumlarda çalışacak aşçı alımları yapılmaktadır.

Akrif Aşçı Alımı ve Aşçı Yardımcısı Alımı Yapılıyor Mu?

2021 yılı içerisinde oldukça fazla Aşçı Aımı yapıldıç Özellikle Milli Eğitim Bakanlığı bünyesindeki eksikliği karşılamak üzere 6 bin aşçı ve aşçı yardımcısı alımı gerçekleştirdi.

MEB Aşçı Alımı İlan Detayları Burada

Aşçı Alımı İlanlarını Burada ve Aşçı Yardımcısı Alımı İlanlarını Buradan Takip edebilirsiniz.

Nasıl Aşçı ve Yardımcısı Olunur?

Kamuda Aşçı alımları mezuniyete göre yapılıyor. Bu yönde,

Lisans düzeyinde; Aşçılık, Gastronomi, Gastronomi ve Mutfak Sanatları, Yiyecek İçecek İşletmeciliği/Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği lisans programlarının birinden mezun olmak ya da herhangi bir lisans programından mezun olup Sertifika Tablosunda yer alan sertifika veya belgelerden birine sahip olduğunu belgelendirmek.

Ön Lisans düzeyinde; Aşçılık, Gemi Aşçılığı, Hazır Yemek ve Aşçılık, Yemek Pişirme Teknikleri, Gastronomi ve Mutfak Sanatları Yiyecek İçecek İşletmeciliği/Yiyecek ve İçecek İşletmeciliği programlarının birinden mezun olmak ya da herhangi bir ön lisans programından mezun olup Sertifika Tablosunda yer alan sertifika veya belgelerden birine sahip olduğunu belgelendirmek.

Ortaöğretim düzeyinde; Ortaöğretim kurumlarının aşçılık veya mutfak bölümlerinden mezun olmak ya da herhangi bir ortaöğretim programından mezun olup Sertifika Tablosunda yer alan sertifika veya belgelerden birine sahip olduğunu belgelendirmek.

Kamuda 2022 Yılı Aşçı ve Yardımcısı Maaşları Ne Kadar?

Kamuda görev yapan Aşçı ve Aşçı yardımcısı maaşları hizmet yılına göre değişiyor. Bu kapsamda En Düşük aşçı maaşı 4.960,66TL den başlıyorken en yüksek aşçı maaşı 5.264,19 TL oldu.

  • 5 yıldan az olanlar - 4.960,66 TL Maaş
  • 5 yıldan 10 yıla kadar olanlar - 5.036,45 TL Maaş
  • 10 yıldan 15 yıla kadar olanlar - 5.111,76 TL Maaş
  • 15 yıldan 20 yıla kadar olanlar - 5.188,41TL Maaş
  • 20 yıldan fazla olanlar - 5.264,19 TL Maaş

Güncelleme Tarihi: 19 Mart 2022, 19:10
YORUM EKLE
YORUMLAR
Servet
Servet - 1 yıl Önce

Neden asci cirak maaslari asgeri ucretten dusuk

Zeki nalci
Zeki nalci - 1 yıl Önce

Bulasikçi maası 4253 tl iken asci ve aşci yardimcisi maaşi nasil bu fiyatlar oluyor,dolarlalamı veriyorlar maaslari yoksa.

Toronto
Toronto - 1 yıl Önce

Güncel maaşları belirtseniz

Vicdan
Vicdan - 1 yıl Önce

Asgari ücret denilen birşey var hepsi sıkıntı yaşayacak

Selin
Selin - 12 ay Önce

Haksızlık

İşsiz.
İşsiz. - 11 ay Önce

Benim anladığım bir soru; Bu kadar işsizlik varken neden bu aşçı ve yardımcılığı kadrolari doldurulmamis.

Nurhan
Nurhan - 5 ay Önce

696khk liyim 16senelik asciyim memur aşçı ve yardımcı gelince okulda 15gun temizlik yaptırdılar şimdide pansiyonda temizlik yaptiriyolar nerde kaldı açlık nasıl bişey bu olabilirmi ben görevimi geri geri istiyorum ne yapmam gerekiho bütün sertifikalarim var

Merve
Merve - 11 ay Önce

Kadroların dolmasa sebebi kpss şartı istemesi ve bölüm mezunu yada sertifikalı aşçı istiyor. Bunun harici tercih yapamıyor