Kamu Mütercim Tercüman Maaşları Hizmet Yılına Göre Ne Kadar?

Adalet bakanlığı her yıl bünyesine mütercim tercüman alımı ilanı yayımlıyor. Merak edilen konulardan biriside Mütercim maaşları oldu. İşte hizmet yılına göre maaşlar.

Kamu Mütercim Tercüman Maaşları Hizmet Yılına Göre Ne Kadar?

Mütercim Tercüman alımları her yıl yapılıyor. genellikle adalet Bakanlığı tarafından yapılan Mütercim tercüman alımları oldukça ilgi görüyor. 2021 yılı Adalet Bakanlığı Mütercim Tercüman alımları yapıldı. Peki Adalet bakanlığı bünyesinde hizmet vermekte olan Mütercim Tercüman maaşları ne kadar? Hizmet yılına göre ne kadar Brüt maaş ödeniyor?

MÜTERCİM TERCÜMANLIK NEDİR?

Mütercim tercümanlık aslında çeviri personelidir. Bu yönde dillerin çeviri teorisi, Kültürü tanımı ve uygulaması alanında çalışanlara Mütercim Tercüman denir.

Çeviriyi sadece kültürlerarası aktarım olarak değil, aynı zamanda kültürlerarası iletişim olarak da incelediği için, cinsiyet çalışmaları, kültürel çalışmalar, bilgisayar bilimi, tarih, dilbilim, karşılaştırmalı edebiyat, felsefe gibi diğer bilgi alanlarına da değinen bir disiplinlerarası olarak da bilinir.

NASIL MÜTERCİM TERCÜMAN OLUNUR?

Kamuda Mütercim tercüman olmak için adayların en az dört yıllık eğitim veren Üniversitelerden mezun olmuş olmaları gereklidir. Ayrıca ÖSYM tarafından yapılan KPSS'de YDS puanlarına sahip olan adaylar mütercim tercüman olur. Adalet Bakanlığı tarafından yapılan Mütercim Tercüman alımı için şu nitelikler aranıyor:

1) 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48 inci maddesinde belirtilen şartları taşımak,

2) Yükseköğretim kurumlarının en az lisans düzeyinde eğitim veren ilgili bölümlerinden veya bunlara denkliği yetkili makamlarca kabul edilen yurt içi ve yurt dışındaki yükseköğretim kurumlarının ilgili bölümlerinden mezun olmak,

3) Başvuru tarihinin son günü itibarıyla beş yıl içerisinde Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından yapılan yabancı dil sınavının (YDS) belirtilen bölümlerinin en az birinden (B) düzeyinde puana veya başvuru tarihinin son günü itibarıyla iki yıl içerisinde alınan dil yeterliliği bakımından ÖSYM tarafından YDS denkliği kabul edilen ve uluslararası geçerliliği bulunan başka bir belgeye sahip olmak,

4) Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSSP3 puan türünden ilan edilen pozisyonun 10 katı aday arasına girecek yeterlikte puana sahip olmak,

HİZMET YILINA GÖRE MÜTERCİM TERCÜMAN MAAŞLARI:

Adalet Bakanlığı veya Kamuda görev yapacak olan Mütercim Tercüman adayları için belirtilen Mütercim Tercümanlık için Brüt Ücret en az 4500 TL olarak ve En yüksek Mütercim tercüman Maaşları 5500 TL olarak bilinir.

Hizmet yılına göre ise,

  • 5 yıldan fazla olanlar 5.443,64 TL
  • 3 yıldan 5 yıla kadar olanlar 5.172,16 TL
  • 3 yıldan az olanlar 4.586,64 TL

MÜTERCİM TERCÜMANLIK İLANI YAYIMLANDIĞINDA HABERDAR OLMAK İÇİN İŞİN OLSA MOBİL UYGULAMASINI İNDİRİNİZ.

İOS Uygulama İçin >>>> BURAYA

Android Uygulama için >>>> BURAYA

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER