Kabin Görevlisi Maaşları 2016

Şehirler ve ülkeler arası ulaşımlarda hava yolu kullanımının artmasının ardından birçok özel uçak firması ülkemizde şube açmış durumdadır.

Kabin Görevlisi Maaşları 2016
Şehirler ve ülkeler arası ulaşımlarda hava yolu kullanımının artmasının ardından birçok özel uçak firması ülkemizde şube açmış durumdadır. Hemen her dakika uçak iniş ve kalkışının bulunduğu ülkemizde, yeni ve popüler olmuş birçok meslek grubu da bulunmaktadır. Bunların başında da kabin görevlilerini ya da bilinen adıyla hostesleri sayabiliriz.

Özel bir eğitim almalarının ardından kabin görevlisi ya da hostes ünvanı alan kişiler, hava yolu uçuşları sırasında, uçak içerisinde bulunan yolcuların rahatlığını, konforunu ve güvenliğini sağlamak amacıyla faaliet gösteren kişilere denmektedir. Bunun yanı sıra birçok büyük firma toplantılar ya da seyehatleri sırasında uçaklarında hostes ya da kabin görevlisi de bulundurmaktadırlar. Kabin görevlilerinin çalışma alanları ise sadece uçaklarla sınırlı değildir. Ülkemizde kara, deniz ve hava yolunun yaygın bir şekilde kullanılmasından dolayı geniş ve aktif bir ulaşım ağımız bulunmaktadır. Bu alanlarda kendilerine çalışma alanı bulabilecek olan kabin görevlileri, uçaklarda, otobüslerde, gemi ya da trenlerde de çalışabilmektedirler. Bu meslek gruplarında en çok iş ve risk hava yolu taşımacılığında yani uçaklarda çalışan hosteslere düşmektedir. Uçaklarda çalışan hosteslerde ise aranan bazı özellikler vardır ve bu özelliklerin başında diksiyon ve yabancı dil eğitimi başta gelmektedir. Uçak seyehatlerinin kısa ve rahat geçmesinden dolayı yolcularla daha çok ilgilenmekte görevli olan hostesler, konuklarının istekleri doğrultusunda ikramlar yapmanın yanı sıra onların seyehat boyunca merak ettiği ya da sormak istedikleri konular hakkında da cevap vermek durumundadırlar. Kabin görevlisi maaşları da çalışılan şirkete göre farklılık göstermektedir. Alınan ücretlere baktığımız zaman işe yeni başlamış olan kabin görevlisinin maaşı yaklaşık olarak 3 bin liradır. Çalışma süresi ya da yolculuk yapılan konuma göre bu ücrette artış olabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 17 Mart 2017, 23:19
YORUM EKLE