İşsizlik Parasını Nasıl Alırız?

İşsizlik Parasını Nasıl Alırız? İşsizlik Parasını almaya hak kazanan sigortalı işsiz, gerekli koşulları yerine getirdiği takdirde iş akdi fesh edildikten sonra, işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde bağlı bulunduğu iş kurumuna müracaat etmesi gerekir

İşsizlik Parasını Nasıl Alırız?

İşsizlik Parasını Nasıl Alırız?

İşsizlik Parasını almaya hak kazanan sigortalı işsiz, gerekli koşulları yerine getirdiği takdirde iş akdi fesh edildikten sonra, işten ayrıldıktan sonra 30 gün içerisinde bağlı bulunduğu iş kurumuna müracaat etmesi gerekir. Şahsen müracaatlarda kimlik fotokopisi ve elektronik ortamlarda kimlik numarası ile yapılan başvurular, iş kur tarafından değerlendirilmekte ve işleme alınmaktadır. Başvurular İş-Kur tarafından değerlendirildikten sonra işsizlik ödeneğini alıp almamak konusunda karar verilir ve sigortalı işsizin banka hesabına her ay sonunda düzenli olarak, işsizlik sigortasından yararlanacağı süre kadar ödeme yapmaya devam edilir. İşsizlik parası, işsizlik ödeneğini hak ettiği tarihi takip eden ay sonunda sigortalı işsizin hesabına ödenir ve işlemler her ay sonunda sonlandırılır.

İşsizlik parasından yararlanma koşullarında yaş sınırlaması yoktur. Yani bir üst yaş limiti getirilmemiştir.  5510 sayılı Sosyal güvenlik Kanununa tabi çalışan sigortalılar, hangi meslek grubundan olursa olsun işsizlik sigortası ödeneğinden yararlanırlar. Burada dikkat edilmesi gereken nokta şudur, işsizlik ödeneğinden yararlanabilmek için, işsizlik ödeneği koşullarının yerine getirilmiş olunmasıdır. İşsizlik sigortası yükümlülüklerini yerine getiren her çalışan işsizlik sigortasından yararlanır. Yani meslek gruplaması yoktur. İşsizlik sigortasından yararlanmak için işçinin istek ve kusuru dışında işini kaybetmiş olması gerekmektedir. en önemli temel şartta son 3 yıl içerisinde 600 gün adına prim ödenmesi gerekmektedir. Yani işsiz kaldığı süreden geriye doğru, son 3 yıl içerisinde adına 600 gün Sosyal güvenlik primi ödenmesi gerekmektedir. Son çalıştığı iş yerinden ayrıldığı tarihten itibaren geriye doğru 120 gün çalışmış olması gerekmektedir.

Bu işsizlik maaşının temel unsurudur. İş yeri kapananlar veya iş vereni iflas edenler de işsizlik sigortası yükümlülüklerini yerine getirdikleri takdirde, işsizlik sigortasından yararlanabilirler. Çünkü burada asıl olan çalışma, istek ve kusurları dışında olayların gerçekleşmiş olmasıdır. İşsizlik parası başvuru tarihinden itibaren her ay sonu ödenmeye başlanır. İşsizlik sigortasından yararlanma sürelerine gelince, 600 gün adına prim ödenmiş işsizlere 180 gün işsizlik parası ödeneği yapılır, 900 gün adına prim ödenmiş işsizlere 240 gün ve 1080 gün ve üzeri prim ödemesi yapılan kişilere de 300 gün işsizlik parası ödemesi yapılır.

Güncelleme Tarihi: 11 Ağustos 2018, 13:51

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE