İnşaat Mühendisi Maaşları 2016

Mart ayında yapılacak olan üniversiteye giriş sınavının ilk aşaması yaklaştıkça öğrenciler ve ailelerinin meraklı bekleyişi şimdiden başladı.

İnşaat Mühendisi Maaşları 2016
Mart ayında yapılacak olan üniversiteye giriş sınavının ilk aşaması yaklaştıkça öğrenciler ve ailelerinin meraklı bekleyişi şimdiden başladı. Aylardır sınava çalışan öğrenciler iyi bir puan alıp, istedikleri bir üniversitenin istedikleri bir bölümüne gitmek için gün sayar hale geldiler. Bunun yanı sıra birçok öğrenci de hangi bölümü yazması gerektiği konusunda sıkı bir araştırma yapmaktadır.

Kişilerin mesleklerini seçerken dikkat etmesi gereken konuların başında o mesleği sevip sevmedikleri oldukça önemlidir. Çünkü yapılan araştırmalar bizlere gösteriyor ki kişiler ne kadar ücret alırlarsa alsınlar, yaptıkları işi sevmiyorlarsa o işten başarı da elde edemiyorlar. Başarı olmadığı gibi huzura da sahip olamayan kişiler, ailevi durumlarda da sıkıntılar yaşamaktadırlar. Bu durumun farkında olan öğrenciler ise iyi bir araştırma yapmanın gereklerini bilmektedirler. Seçecekleri meslek grubunun çalışma alanını tespit edecek olan öğrenciler bunun yanı sıra da alınacak ücretlerin ne kadar olacağını, devlet kademelerinde mi yoksa özel sektörde mi çalışmaları gerektiğini araştırmaktadırlar. Sayısal derslerde başarısı olduğunu düşünen ve üniversite eğitiminde de sayısal konulardan tamamlamak isteyen kişilerin tercihleri arasında kesinlikle inşaat mühendislikleri yer almaktadır. Birbirinden farklı inşaalara imza atan mühendisler, bunun yanı sıra şehir planlamalarında da görev almaktadırlar. Devlet sektöründe çalışmalarını sürdürmekte olan inşaat mühendisi maaşlarına bakacak olursak karşımıza 3 bin ile 5 bin lira arasında bir rakam çıkmaktadır. Fakat bu durum kendi ofisini açan ya da herhangi bör özel şirkette çalışan kişiler için biraz daha farklıdır. Özel sektörde çalışan inşaat mühendislerinin aldıkları ücretler ise aylık 5 bin liradan başlamaktadır. Kendi ofisini açmış ve bilinen adıyla müteahhitlik yapan kişilerin aldıkları ücretler ise dudak uçuklatmaktadır. Yapılan işe göre 20 bin ile 40 bin lira arasında ücretler alabilmektedirler.

YORUM EKLE