İç Mimar Maaşları 2016

Ülkemizde her sene üniversiteye girmek isteyen adayların katıldığı sınavların ilki, mart ayında gerçekleşecektir. Sınavın yaklaşmasıyla beraber kişiler hangi üniversiteye gideceğine ya da hangi bölümü istediklerine karar vermek için çabalamaktadırlar.

İç Mimar Maaşları 2016
Ülkemizde her sene üniversiteye girmek isteyen adayların katıldığı sınavların ilki, mart ayında gerçekleşecektir. Sınavın yaklaşmasıyla beraber kişiler hangi üniversiteye gideceğine ya da hangi bölümü istediklerine karar vermek için çabalamaktadırlar. Sayısal alanda yeteneği olan ve sayısal ağırlıklı bir bölüme gidecek olan kişilerin tercih etmek istediği bölümlerin başında da tıp, mimarlık ya da mühendislik bölümleri yer almaktadır.

Lise eğitimi boyunca sayısal ağırlıklı olarak öğrenim görmüş kişilerin tercih ettiği mimarlık ve mühendislik konulu bölümlere tercihler bu senede oldukça fazla olacaktır. Çünkü ülkemizdeki inşaat sektörü hızlı bir şekilde gelişmektedir ve bu sektörlerde çalışacak olan yeni mimar ve mühendislere ihtiyaç duyulmaktadır. Bundan dolayı bu bölümlere yönelik tercih yapacak kişiler, eğitimlerini bitirmelerinin ardından sıkı bir şekilde çalışacak ve maddi konulardan da kendilerini iyi bir şekilde geliştireceklerdir. Görevlere baktığımızda mimarlık mesleği biraz daha eğlenceli olarak karşımıza çıkmaktadır. Çünkü mimarlıkta çalışacağınız alan, binaların ya da yapıların, iç ve dış noktalarına göre iki şekilde gerçekleşmektedir. İç mimarlar, binaların ya da kısacası dairelerin tasarımlarında görev almaktadırlar. Tabiki sadece bu kadar değil. Çünkü mimarların görevleri arasında inşaat yapılırken çizimler yapmakta yer almaktadır. Çünkü bir binanın yapımı ne kadar estetik ve doğru yapılırsa, sonrasındaki tasarımlar da o derece iyi olmaktadır. Mühendisler ile beraber bir çalışma hayatı olan mimarların varlıklı sosyal durumları da hepimiz tarafından dikkat çekmiştir. Mimar olarak çalışacak olan kişiler dilerlerse kamu kurum ve kuruluşlarında dilerseler de özel sektörde kendilerine uygun işler bulabilmektedirler. İç mimar maaşları kamu kurum ve kuruluşlarında 3 bin ile 6 bin lira arasında değilmektedir. Özel sektörde ya da kendi ofisinde çalışan mimarların ücretleri ise 4 bin liradan başlayıp 10 bin liralara kadar çıkmaktadır.

YORUM EKLE