Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur? 2020 Maaşları Ne Kadar?

2020 yılı zamlı Gümrük Muhafaza memuru nasıl olunur ? Gümrük Muhafaza memuru maaşları ne kadardır ? Çalışma koşulları nelerdir ? İşte detaylar.

Gümrük Muhafaza Memuru Nasıl Olunur? 2020 Maaşları Ne Kadar?

Son zamanlarda hızla popüler hale gelen bir diğer meslek grubu da gümrük muhafaza memurluğudur. Özellikle küreselleşme ile birlikte artan ticari ilişkiler, gümrük birliklerinin önemi arttırmış olup bu kapsamda gümrük muhafaza memurluğu da en çok merak edilen mesleklerden biri haline gelmiştir. Meslek grubuna artan ilgiyle de bu meslek nasıl icra edilir, gümrük muhafaza memuru nasıl olunur, çalışma şartları nelerdir ve maaşları ne kadar kadardır gibi birçok soru merak edilenler arasında girmiştir.

Gümrük Muhafaza Memuru Olmak

Gümrük muhafaza memurları, Ticaret Bakanlığına bağlı olarak görev yapan özel kolluk kuvvetleri olarak ifade edilmekte olup sınırlarda, liman ve havaalanlarında çalışmaktadırlar. Buralarda bagaj kontrolü, sınır kapılarında mazot ölçüm olmak üzere birçok görevleri bulunmaktadır.

Gümrük muhafaza memuru olmak için üniversitelerin hukuk, idari ve iktisadi bilimler, gümrük ve lojistik ve benzeri bölümlerinden en az 4 yıllık olanlarını bitirmeleri gerekmektedir. Daha sonra ilan açılması durumunda 30 yaşından gün almamış olmak, erkeklerde en az 172 cm, kadınlarda en az 165 cm boya sahip olmak be KPSS P3 puan türünden de en az 70 puan almış olmak şartlarını sağlamaları durumunda sınavlarda başarılı olanlar kadroya atanmaktadır.

Çalışma Şartları

Türkiye’nin sınır bölgelerinde görev yapan gümrük muhafaza memurları, iş yoğunluğuna bağlı olarak 12’ye 12, 12’ye 24 ya da 24’e 24 saat çalışmaktadır. Genel itibari ile Gürbulak, Çeşme, Sarp ve diğer sınır ve gümrük kapılarında görevlendirilmektedir. Burada sınıra giriş yapanları kontrol etmekle yükümlü olan memurlar, nöbet usulü çalışmaktadırlar.

2020 Gümrük Muhafaza Memuru Maaşları

Kamuda görev yapan ve Ticaret Bakanlığına bağlı olarak çalışan gümrük muhafaza memurlarının aylık maaşları 2 bin 700 ile 2 bin 850 arasında değişmektedir. Buna ek olarak aylık yolluk ücreti ise bin TL ile 2 bin TL arasında, ek500 isimli bir ek gelir ve tayin bedeli gibi ek ödemeler de yapılmaktadır. Toplamda ise aylık olarak 5 bin 250 TL civarında bir maaş alabilmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Mehmet61
Mehmet61 - 9 ay Önce

Hayalim bu mesleği olmak

Mehmet61
Mehmet61 - 6 ay Önce

Maalesef olamıyorum arkadaşlar, netlerim beklediğim gibi değil.