Gıda Mühendisi Maaşları 2021! Özel Sektör ve Kamu Kurumları

Gıda mühendisliği bölümünde mezun olan gıda mühendisleri özel sektör ve kamu kurumlarında ne kadar maaş alıyor? Gıda mühendisi maaşları 2017

Gıda Mühendisi Maaşları 2021! Özel Sektör ve Kamu Kurumları

Türkiye'nin dört bir yanında bulunan devlet ve vakıf üniversitelerinin gıda mühendisliği bölümünü okuyan ve diplomasını alarak mezun olan adaylar gıda mühendisi ünvanına sahip olmaktadır. Pek çok gencin olmak istediği bu meslekte ki personeller ne kadar maaş alıyor?

Bu yazımızda sizlere Gıda mühendislerinin özel sektörde ve kamu kurumlarında ne kadar maaş aldıklarını yazacağız. Yazımız aracılığı ile özel sektör, bakanlık personeli, ve belediye, il özel idaresi gıda mühendisi personellerinin ne kadar maaş aldığını öğrenebilirsiniz.

KAMU KURUMLARI MAAŞLARI

Gıda mühendisinin çalıştığı kamu kurumuna göre maaşı değişiklik göstermektedir. Örneğin belediyelerde veya il özel idarelerinde istihdam etmekte olan gıda mühendisleri primler ve varsa döner sermaye kazancı hariç olmak üzere 3 bin liraya yakın maaş almaktadır. Bu maaş 6 bin lirayı aşabilmektedir.

Bakanlıklarda istihdam etmekte olan gıda mühendisleri ise genel olarak 6500 lira civarı maaş almaktadır. Bakanlık personelleri diğer kurumlarda ki personellerden daha yüksek maaş alabilmekte ve sınavlar ile yükselebilmektedir

ÖZEL SEKTÖR MAAŞLARI

Gıda mühendisinin girdiği yere göre özel sektörde ki maaşında değişiklik olabilir. Bu sebepten dolayı küçük bir iş yerinde gıda mühendisi bin 400 lira asgari ücret alabilir. Ancak genel olarak özel sektörde gıda mühendislerinin en düşük 2 bin 500 lira civarı maaş aldığı görülmekte olup bu tutar en fazla 4900 liraya kadar şirketin ve mühendisin pozisyonuna göre değişmektedir.

Güncelleme Tarihi: 03 Mart 2021, 14:32
YORUM EKLE
YORUMLAR
fatma
fatma - 5 yıl Önce

ben meslek lisesi gıda okuyorum bu bölümü kimseyi tavsiye etmiyorum gıdada iş yook aklı olan gıda okumasın

FIRAT
FIRAT @fatma - 4 yıl Önce

MESLEKTEN GIDA OKUYOSUN BİDE BEĞENMİYORUM DİYOSUN

Muhammed Muaz
Muhammed Muaz @fatma - 4 yıl Önce

Neden tavsiye etmiyorsunuz geleceğin mesleklerinden biri ve önü daha da açılıyor?

deniz
deniz @fatma - 4 yıl Önce

gıda mühendisiyim bu bölümü düşünen varsa düşünmesin devlette alım yok denecek kadar az özelde de çalışma şartları malum.

Sevda
Sevda - 4 yıl Önce

Gıda çok güzel bir bölüm tavsiye ederim

??
?? - 4 yıl Önce

Aklınız varsa yazmayın biz ettik siz etmeyin

Betül
Betül - 4 yıl Önce

Bu bölüm ü kesinlikle tavsiye ediyorum onu açık ve güzel bir meslek boşta da kalmasınız ben bile anadolu lisesinde okuyup meslek lisesine geçerek gıda teknolojisi bölümünü seçtim.Bütün arkadaşlarıma tavsiye ediyorum. :)

Emre
Emre - 4 yıl Önce

Is olanagiyla egerki gidayi seven birisi iseniz benim gibi ve kendinize guveniyosaniz prestijli markara girdikten sonra yolunuz acik olur makine endustride okusaniz ayni sey en iyiye gelmek icin ugrascaz sizde bu bolumu dusunurseniz gida da iyi olun,ulker sutas pinar gibi bi sektore girdigizde 3000_4000 arasi baslarsiniz unilever mesela 4000 ten baslatir

Ilknur
Ilknur - 4 yıl Önce

Calisan herkese istedigi meslegi ve istedigi maasi KAZANABILIR

Tuğba Özer
Tuğba Özer - 4 yıl Önce

gıda mühendisleri gıda tarım ve hayvancılık bakanlığına yeteri kadar niye alınmıyor Türkiyenin her ilçesinde ve beldelerde gıda mühendisi olma zorunlulluğ getirilmesi lazım sağlıklı bir toplum sağlıklı gıdalarla olur.

Iljnur
Iljnur - 4 yıl Önce

Ilerdeki mesleğim ve tek hedefimm


SIRADAKİ HABER