Film Yönetmenleri Ne Kadar Kazanıyor? Film Yönetmeni Maaşları Ne Kadar?

Ülkemizde çalışan film yönetmenleri ne kadar para kazanıyor? Film yönetmenleri aylık ne kadar maaş alıyor? Tüm detayları sizlere açıklıyoruz.

Film Yönetmenleri Ne Kadar Kazanıyor? Film Yönetmeni Maaşları Ne Kadar?

Tüm dünya geneli film sektörü giderek gelişmekte olup bu gelişimler hem oyuncuların başarısı, hem yönetmenlerin başarısı hemde izleyicilerinin sorumluluğundan kaynaklanmaktadır. Ülkemizde çok sayıda film yönetmeni bulunmaktadır.

İşin Olsa ekibimize gelen rağbetten dolayı sizlere film yönetmenlerinin kazançları hakkında bilgi vereceğiz. Peki ülkemizde film yönetmenleri ne kadar para kazanıyor? Film yönetmenlerinin aylık maaşı nedir? Görüşme yaptığımız film yönetmenlerinden elde ettiğimiz tüm bilgileri sizlere aktarıyoruz.

FİLM YÖNETMENLERİNİN KAZANCI NEDİR?

Öncelikle film yönetmenleri aylık olarak maaş almamaktadır. Tabi bazı televizyon kanalların film yönetmenleri çalışmaktadır ancak bunlar istisna durumlardır. Televizyon kanallarında film yönetmeni pozisyonunda istihdam eden personeller ortalama 5 bin, 6 bin lira civarında maaş almaktadır.

Türkiye'de genel olarak film yönetmenleri kendi filmlerini çekmektedir ve yönetmenlerin kazançlarını şöyle açıklayabiliriz. Örneğin bir sinemaya gittiğiniz ve 10 TL'ye bilet aldınız. Bu paranın 1 TL civarı vergi, 4 TL civarı sinema salonuna kalmakta olup kalan 5 TL ise film yönetmenine kalmaktadır. Yani vizyona başarılı bir film çıkartan ve bir milyon izleme alan yönetmen bu filmden 5 milyon TL kazanç elde etmektedir. Bu kazanç da oyunculara ve ekibe dağıtılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Kasım 2018, 01:11
YORUM EKLE
YORUMLAR
Burak Yavuz
Burak Yavuz - 2 yıl Önce

Merhabalar ben yanlışı düzeltmek için yazıyorum bir sinema filmi cikardiysaniz bir yönetmen olarak söylüyorum başrol oyuncusuyla maaşın aynıdır gel gelelim bir insan bir sinema sektörüne bir yönetmen bile olsa çıkarabilir mi tabi ki de hayır bir yapım şirketine gider bu her zaman gittiği bir güvenilir bir yapım şirketidir ve filmini yapımcılara izletir eğer beğenirseleler filmini biz çıkaracağız derler ve o filmi bedavaya çıkartacak zannediyorsunuz dime tabi ki de hayır o sinema paralarının hepsi yapımcıya gider çünkü yapımcı bu filmin tutup izlenip izlenmiyecegini tüm yapimcilariyla konusmuslardir ve bu filmi insan vizyona sokmayı üstlenmiştir yani yonetmende yapimcidan yapımcı şirketinden parayı alır oyuncularına ona göre dağıtırlar iyi günler bu bilgi yetermi yetmesse @burakyvz0000@gmail.com

lider
lider - 3 yıl Önce

sektör hakkında bilginiz yoksa, saçma sapan yazı yazmayın.

ARKIN BULUTER
ARKIN BULUTER - 11 ay Önce

GÜZEL GAYET İYİ BAŞARILI