Film Yapımcıları Sinema Filminden Ne Kadar Kazanıyor?

Film yapımcıları üretmiş oldukları sinema filminden ne kadar para kazanıyor? İşin Olsa ekibi olarak film yapımcılarının sinema filmi kazançlarından bahsedeceğiz.

Film Yapımcıları Sinema Filminden Ne Kadar Kazanıyor?

Ülkemizde televizyonun olmadığı dönemlerde milyonlarca kişi sinemaya gitmekteydi. O dönemdeki sinemaya giden kişi sayısının toplam nüfusa oranı ile şu anki dönemde sinemaya giden kişi sayısının nüfusa orantısına bakıldığında azalmanın olduğu görülüyor bunun temel sebebi televizyonunu üretilmiş olmasıdır.

Peki film yapımcıları sinema filmlerinden ne kadar para kazanıyor? Her ne kadar ülkemizde sinemaya giden kişi sayısı beğenilmeyen düzeyde de olsa güzel film çıkartan yapımcılar ciddi kazançlar elde ediyor. Peki ortalama olarak film yapımcıları ne kadar kazanıyor?

RAKAMLAR İLE FİLM YAPIMCILARININ KAZANÇLARI

Film yapımcısının sinema filminden para kazanabilmesi için oldukça çok izlenmesi gerekmektedir. Örneğin ufak bir rakamlar ile değerlendirme yapacak olursak gişesi bir milyon olan bir filmin yapımcısı toplam 5 milyon TL kazanmaktadır. Ülkemizde ortalama sinema biletine 10 TL dersek bu rakamın 4 TL'si sinema salonuna 1 TL'si vergi ve 5 TL'si ise yapımcıya kalmaktadır. Tabi sinema biletleri artık neredeyse 15 TL - 20 TL arasında seyir ediyor ancak biz 10 TL'den hesapladık.

Film yapımcısının çok kazanması kendi elinde olan bir şeydir ki şu anda yapılan Türk komedi filmlerine bakıldığında büyük bir çoğunluğunun sonu hüsranla bitmekte ve serinin ikincisi çıkmamaktadır. Bu sebepten dolayı film yapımcıları ülkemizde film çıkartırken genel olarak tanınmış oyuncular ile çalışmaya özen göstermektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Apsuva
Apsuva - 6 yıl Önce

hesaplamanızda kaynak nedir?

Hazar cakmak
Hazar cakmak @Apsuva - 6 yıl Önce

7 milyon kazancı var

TFN
TFN - 5 yıl Önce

Oranlar: %42 Yapımcı | %42 Salon | %16 Vergi'dir.
Yani 10 tl bilette: 4,2 Tl Yapımcı | 4,2 Tl Salon | 1,6 Tl Devlet Kazanır.
(Yönetmen veya oyuncularla yapılan kazancın %5, %10 u gibi extra gelir saglayıcı sözleşme maddeleri bu ayrım yapılmadan önce hesaplanır.)

Tuğrul
Tuğrul - 5 yıl Önce

Arkadaşlar 1 milyon gişe ne demek biliyor musunuz? Eğer arkanızda size destek olacak büyük sponsorlar yoksa veya elinizdeki işe sonuna kadar güvenmiyorsanız bu işten ilk filmde parayı kırmanız İMKANSIZ!

hakem
hakem - 3 yıl Önce

Hayatın çilesini birebir yaşayarak hikayesini senaryolaştıran gerçek kahraman yazarlarımızı kandırmayalım lütfen... artık milyonlar kazanıp buralara acizlenme tiyatroları oynamayalım sezarın hakkı sezarın