Engelli çocuğu olan memur, ne kadar çocuk yardımı alır?

Çocuk yardımı alan memurların, engelli çocuğu olması halinde alacağı ücretlerde farklı bir oran uygulanmaktadır. İşte detaylar.

Engelli çocuğu olan memur, ne kadar çocuk yardımı alır?

Türkiye’de memur olarak çalışan kişilerin aile durumlarına göre farklı ödemeler yapılmaktadır. Aile yardımı adı altında yapılan bu ödemelerde ailedeki çocuk sayısı ve çalışan eş durumuna göre farklı kademeler üzerinden ödemeler yapılırken, çocukların engelli olması halinde yine farklı oranlarda ödemeler gerçekleştirilmektedir. Bu konuda en çok merak edilenlerin başında gelen engelli çocuğu olan memura yapılacak yardım ile ilgili yönetmeliklerde gerekli düzenlemeler yapılmıştır.

2019 İtibariyle Engelli çocuğu olan memur, ne kadar çocuk yardımı alır

Kamuda çalışan memurların ne kadar aile yardımı alacağı ile ilgili düzenlemelerde şu ifadelere yer verilmektedir; "İlgili mevzuat ve bu Toplu Sözleşme hükümleri uyarınca çocuklar için verilmekte olan aile yardımı ödeneği, Özürlülük Ölçütü, Sınıflandırması ve Özürlülere Verilecek Sağlık Kurulu Raporları Hakkında Yönetmelik hükümlerine göre en az %40 engelli olan çocuklar için %50 artırımlı olarak ödenir."

2019’un ikinci altı ayı itibari ile yapılacak ödemelerde eğer çocuk 6 yaştan küçükse 103,84 TL 6 yaştan büyükse 51,92 TL’lik bir aile yardımına ek ödeme yapılması gerekmektedir. Mevcut ödeme aile yardımı kapsamında olacağı gibi sadece engelli çocuğu ya da çocukları olan memurlar için geçerli olmaktadır.  Memurların maaşlarında konuyla ilgili ödeme kalemlerine bakması yeterli olacaktır.

Güncelleme Tarihi: 12 Kasım 2019, 12:12
YORUM EKLE