Emekliye, Yaşlıya Yeni Maaş Temmuz’da!

Emekli ve memurların Temmuz ayı zamlı maaşları ne olacak ? Enflasyon beklentileri ne olacak ? Yaşlı bakım aylığı ve diğer maaşlar ne kadar artacak ? İşte detaylar.

Emekliye, Yaşlıya Yeni Maaş Temmuz’da!

Ülkemizde emekli olanlar ile birlikte yaşlı ve engelli vatandaşlara temmuz ayında yeni maaş ödemesi yapılacak. Bu kapsamda temmuza maaş katsayısındaki artış maaşları da artıracak. Memurlar, emekliler olmak üzere 7 milyona yakın kişiye zamlı maaşları ödenecek. Temmuz ayı bu vatandaşlar için zam ayı olmakla birlikte Merkez Bankası'nın beklenti anketindeki enflasyon tahminine göre artış yüzde 4,4'e ulaşacak. Memur maaşlarındaki artış da milyonlarca kişinin gelirine etki edecek. Peki buna göre yeni maaşlar ne kadar olacak, işte Takvimin haberine göre milyonlarca kişinin yeni maaş tutarları.

Enflasyon Beklentisi Ne?

TCMB Başkanı Murat Uysal, gerçekleştirilen Enflasyon Raporu 2020-II Bilgilendirme Toplantısı'nda yaptığı açıklamada 2020 sonunda yüzde 7,4 olarak gerçekleşeceği, 2021 sonunda yüzde 5,4'e geriledikten sonra orta vadede yüzde 5 düzeyinde istikrar kazanacağını tahmin ettiklerini açıklamıştı. İlk altı ay için benzer rakamların açıklanması durumunda ise bu yıl temmuzda uygulanacak olan zam oranı da farklı olacak. Buna göre emekli, yaşlı ve engelli maaşlarında da artış yaşanacak. Resmi rakamlar ise TÜİK tarafından açıklanacak

Yeni Memur, Emekli, Yaşlı, Engelli Maaşları

Merkez Bankasının açıklamış olduğu enflasyon rakamlarına benzer bir rakam açıklanması durumunda memura en az 3 bin 671 TL ödenecek olup en düşük memur maaşı bu şekilde olacak. Aynı zamanda eş yardımı 346,61, çocuk yardımı 0-6 yaş arası için 76,25, üstü için 38,13 liraya çıkacak.

En düşük memur emeklisinin aylığı 2 bin 778 TL’ye çıkacak, 65 yaş aylığı alanların maaşları da 702 TL’ye çıkarken engelli aylıkları da 841 TL’ye, evde bakıma ödenen tutar da 524 TL’ye yükselecek. İşte Takvimin hazırladığı maaş tablosu ve ilgili yüzde 4,4 zamma ilişkin maaş tahminleri ile tutarları.

YORUM EKLE