Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır? Bugün Emekli Olsanız Ne Kadar Maaş Alırsınız?

Bir çok vatandaşın ilgili ile izlediği emekli maaşlarını artık sitemiz vasıtası ile hesaplayabilirsiniz. Emekli maaşlarının hesaplanması detayları haberimizdedir.

Emekli Maaşı Nasıl Hesaplanır? Bugün Emekli Olsanız Ne Kadar Maaş Alırsınız?

Ülkemizde birçok çalışan vatandaş bulunmakta olup bu vatandaşların birçoğu emeklilik hayali kurmaktadır. Özellikle emekli olma şartlarını doldurmuş olanların merak ettikleri bir konu ise emekli oldukları taktirde alacakları emekli maaş tutarıdır. SSK, BAĞKUR ya da memur emeklisi olacak vatandaşların da emekli maaşları farklı kategorilerde hesaplanmakta olup SGK tarafından vatandaşların hizmetine sunulan emekli maaş robotu uygulaması ile vatandaşlar ne kadar emekli maaşı alacaklarını hesaplayabilmektedir.

SSK, BAĞKUR ve Memur Maaşları

Türkiye’de emekli olmak isteyen vatandaşların maaşları, memur, SSK veya BAĞKUR’lu olmaların göre değişmektedir. Buna göre sigortanın başlangıç tarihi, sigortalı olarak çalıştıkları süre, sigorta için ödenen prim sayısı, emekliliğe hak kazanıldığı ilk tarihten itibaren çalışma gibi faktörlerin yanış ıra kişilerin memur, esnaf ya da işçi gibi çeşitli mesleklerde çalışıp bu mesleklere göre edindikleri sigorta türünün de ödenecek olan maaşlarda önemli etkisi bulunmaktadır.

Emekli Maaşı Robotu

SGK tarafından sorgulamaya açılan yeni uygulamalardan biri de vatandaşların emekli olduklarında alacakları maaş tutarlarını öğrenmelerine yönelik uygulamalardır. Vatandaşlar https://uyg.sgk.gov.tr/AylikHesap/ adresine girerek bu robotu kullanarak emekli maaş tutarlarını öğrenebilmektedir. Açılan sayfada resmi bir sonuç niteliğinde olmayan emekli maaşı tahmin tutarları yer almaktadır. Kullanıcılar bu sayfada T.C. Kimlik Numarası, SSK Sicil Numarası, Baba Adı, Nüfusa Kayıtlı Olunan İl” ve “Gün / Ay / Yıl” olacak şekilde doğum tarihi bilgilerini girerek sorgulama yapabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 10 Kasım 2019, 22:30
YORUM EKLE