Dul ve Yetim Maaşına Zam! 4 bin 500 TL Olacak!

Enflasyon farklı ve Temmuz zammı ile dul ve yetim maaşlarında da artış meydana geldi.En düşük dul ve yetim maaşı 390 TL olurken en yüksek maaş ise 4500 TL oldu.

Dul ve Yetim Maaşına Zam! 4 bin 500 TL Olacak!

Temmuz ayında açıklanan 6 aylık enflasyon oranı sadece emekli ve memurları ilgilendirmemiş olup aynı zamanda dul ve yetim maaşı alanları da ilgilendiriyor. Zira 6 aylık enflasyon oranının açıklanması ile birlikteSSK ve BAĞ-KUR’dan dul ve yetim aylığı alanların da maaşlarına zam yapılmış olacak. Açıklanan orana göre 6 aylık enflasyon oranı yüzde 5,75 olarak belirlenmiş olup SSK ve BAĞ-KUR maaşlarına da aynı oranda bir zam buna ek olarak ise dul ve yetim aylıklarına da yine yüzde 5,75 oranında bir zam yapılacağı kesinleşti. Yapılacak bu zam ile en yüksek dul ve yetim aylığı ise 4 bin 500 TL’ye çıkacak.

Kimler Dul ve Yetim Aylığı Alabilir?

Dul ve yetim aylığı alabilmek için resmi talepte bulunulması gerekmekte olup bu kapsamda elini kaybeden bir kadın evlenene kadar ya da sigortalı bir şe girene kadar bu maaşı olamaya devam eder, öldüğünde ise hak kaybedilmiş olur. Yeti aylığı için ise baba veya annesini kaybeden erkek çocukları 18 yaşına gelene kadar, öğrenciliği devam ederse de 25 yaşına kadar bu maaşı alabilir, fakat bakıma muhtaç durumu varsa kesintisiz alabilir.

Kız çocukları ise evlenene kadar ya da sigortalı bir işe girene kadar yaşı ne olursa olsun maaşı almaya devam eder. Evlendikten ya da işe girdikten sonra kesilen maaş, işten ayrıldığında ya da boşandıktan sonra tekrar alınabilir. Başvuru yapıldıktan sonra dul ve yetim aylığı ödemeleri sigortalının ölüm tarihini izleyen ilk aybaşında ödenmeye başlar.

2020 Dul ve Yetim Aylığı Tutarları

Her yıl iki kere enflasyon artışına bağlı olarak 6 ayda bir artan dul ve yetim aylıklarına bu yılın ikinci altı aylık enflasyon oranı olan yüzde 5,75 oranında zam yapılması gündeme geldi. Açıklanan orana göre en düşük dul ve yetim aylığı tutarı 390 TL olup en yüksek dul ve yetim aylığının ise 4 bin 500 TL’ye kadar çıktığı görülmektedir. Bu ay maaşlar ise yatırılacaklar için yüzde 75 oranında zamlı olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Filz
Filz - 3 yıl Önce

Dul ve yetimler zaten hayattan sileyi yemişler bide sizin verdiğiniz zam vursun bu ne dilenciye verir gibi zam veriyorsunuz devletimiz ancak suriyelilere versin kendi vatandaşını ne yapsın

Ayse balci
Ayse balci - 3 yıl Önce

Ben 700 aliyom kirayami veriyim faturalarami 30 tl 40 tl zam veriyolar

Ayse balci
Ayse balci - 3 yıl Önce

Ben 700 aliyom kirayami veriyim faturalarami 30 tl 40 tl zam veriyolar

Münüre
Münüre - 3 yıl Önce

Hiç kimsede engelli aylığını düşünmüyor ve kurra ile alımların sözü bile edilmiyor