Çalışma Bakanlığından Taşerona “Ödeme Yapılmalı” Yazısı

Esnek çalışma saatleri nedeni ile 4-D Statüsündeki personellere yol ve yemek yardımı verilip verilmeyeceği merak konusu idi. Bakanlık Yardımların devam etmesi gerektiğini vurguladı.

Çalışma Bakanlığından Taşerona “Ödeme Yapılmalı” Yazısı

Ülkemizde de görülen korona virüs salgını sebebi ile birçok iş yerinde olağanüstü önlemler alınmakla birlikte yine kamu kurumları olmak üzere birçok iş yerinde de çalışanlara esnek çalışma saatleri getirildi. Bu uygulamayı hayata geçiren kurumlar arasında kamu kurumları da olduğundan özellikle taşeron, 4/D’ sürekli işçi olarak çalışan personel de bu bazı ödemelerin kesilip kesilmeyeceğini merak ediyordu. Bazı işyerlerinde özellikle yemek ve yol yardımının verilmediği söylemleri gündemde bulunmaktaydı. Bakanlık tan ise konu ile ilgili olarak bir açıklama yapıldı.

Yemek ve Yol Yardımı Verilecek

Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı tarafından yazılan yazıda, 696 sayılı KHK kapsamındataşeron şirketlerden kamuya 4/D sürekli işçi statüsünde alınan personele Covid-19 sürecinde yemek ödemesi ve yol yardımı yapılmasına devam edileceğine ilişkin açıklamalar yapıldı. 

İlgili yazıda yemek ve yol yardımlarının devam edilmesine yönelik ilgili kanun hatırlatıldı ve “B-YEMEK YARDIMI: İşçilere fiilen çalışılan günler için bir öğün yemek verilir. Yemek verilmediği takdirde karar tarihinden itibaren fiilen çalışılan günler için 5,00(beş)TL/Gün tutarında yemek bedeli ödenir. C-TAŞIT YARDIMI: Mevcut uygulamaya devam edilir” ifadesine yer verildi.

Bakanlık Son Noktayı Koydu

Taşerondan kadroya geçen işçilerin yemek ve yol yardımlarının devam edip etmeyeceği konusunda bakanlık son noktayı koydu. İlgili kurumlara gönderilen yazıda Kamu işçileri net tarafından da belirtildiği üzere “Esnek çalışma yöntemlerinden faydalanan çalışanlar ile idari izinli sayılanların bu sürede istihdamlarına esas görevlerini fiilen yerine getirmiş sayılması ve söz konusu çalışanların mali ve sosyal hak ve yardımları ile diğer özlük haklarının saklı olması nedeniyle 696 sayılı KHK kapsamında sürekli işçi kadrosuna geçişi yapılan personele bu günler için yemek yardımı ödenmesi, yol yardımında ise mevcut uygulamaya devam edilmesi gerektiği değerlendirilmektedir” açıklaması ter aldı.

YORUM EKLE
YORUMLAR
ali
ali - 2 yıl Önce

bizde halayok deniyor,ne zamandan itibarenbu karar