Avukat Maaşı Ne Kadar? 2019 Zamlı Ücretler

2019 yılına girerken değiştirilen baro tarifesine ek olarak avukatların ne kadar maaş alacağı konusu da netlik kazandı, bu kapsamda 2019 avukat maaşı ne kadar oldu ve konuyla ilgili bilinmesi gerekenler neler gibi çeşitli noktaların aydınlatılması yararlı olacaktır.

Avukat Maaşı Ne Kadar? 2019 Zamlı Ücretler

Adalaet Bakanlığı'na bağlı olarak görev yapan avukatlar memur sıfatıyla anılabilir, ancak tüm avukatların memur olmasını gerektirecek bir durum da yoktur. Bu kapsamda avukat maaşlarının özel sektörde ciddi değişkenlik gösterebileceğini söylemek mümkün olsa da stajını tamamlamış bir avukatın göreve başlarken net 2700 TL ve üzerinde bir ücretle göreve başlaması mümkündür.

Özel sektördeki ücretler için taban bir seviye olsa da yukarı yönde hareket için hiçbir kısıtlayıcılık yoktur, bu kapsamda avukatın ne kadar yüksek para kazanabileceği özel sektör için tamamen avukatın bilgi, tecrübe ve yetkinliğine bağlı olarak değişecektir.

Devlette çalışan 14'üncü derecede bir avukatın maaşı ise net 4967 TL olarak belirlenmiştir. Buna ek olarak katılım sağlanan dava sayısına bağlı olarak ücrete ilaveler de yapılabilmektedir. Görevde geçirilen süre ve hangi mevkii ile görevin icra edildiğine bağlı olarak maaş yükselmektedir.

Güncelleme Tarihi: 21 Nisan 2019, 23:59
YORUM EKLE
YORUMLAR
Ayça
Ayça - 4 yıl Önce

Ben avukat olmak istiyorum. Bunun için de hukuk bölümü lazım tabi. Ama okuması zor diyorlar. Yine de ben hukuktan vazgeçmem :D

Ozan
Ozan @Ayça - 3 yıl Önce

Hukuk 1.sınıfı yeni bitirdim senin gibi vazgeçmedim çok şükür tutturdum hukuku ve evet diğer yandan okuması zor :)

Erk
Erk - 3 yıl Önce

Bende avukat olmak istiyorum şuanda 5. Sınıftayım 1. Sınıftan beri hayalim

al?
al? - 4 yıl Önce

iyi maaş

Muhammed çaka
Muhammed çaka - 3 yıl Önce

Benim 2. Sınıf öğretmenim rüyamda demişti bana sen avukat olacaksın arkadaşıma doktor demişti o ana kadar çok çalısiyorum 7.sinif tatim