Asteğmen, Teğmen ve Üsteğmen Maaşları, Şartları

2019 Temmuz ayı zamlı Asteğmen,Teğmen ve Üsteğmen maaşları ne kadar oldu? Teğmen çalışma şartları nelerdir? Haberin ayrıntıları sitemizdedir.

Asteğmen, Teğmen ve Üsteğmen Maaşları, Şartları

Ülkemizde en çok tercih edilen meslek grubu arasında askeri personel meslek grubu yer almakta olup bu personeller TKS, İçişleri Bakanlığı ve MSB gibi kamu kurumlarında görev almaktadır. Bu kapsamda askeri rütbelere göre asteğmen, teğmen, üsteğmen olarak görev yapan sivil ya da askeri personellerin aldıkları maaşlar ve görev tanımları da farklı olmakla birlikte bu bilgilere ilişkin detaylar haberimizin devamında yer almaktadır.

Asteğmen Maaşları ve Şartlar

TSK bünyesinde görev alan askeri personellerden biri de asteğmenler olup asteğmenler hem sivil hem de askeri personellere verilen bir rütbedir. TSK’ya alınan yedek subaylar arasından bu rütbeye geçmek isteyenler bilgisayar ortamında kura ile seçilmektedir. Buna göre 2019 yılında görevini asteğmen yapan personellerin aldıkları maaş 5.563 TL olarak belirlenmiştir. Bu tutar Temmuz 2019 zammı ile yüzde 6,01 oranında artış göstermekle birlikte diğer askeri ve sosyal haklar çerçevesinde artabilmektedir.

Teğmen Maaşları

Görevini tepmen olarak yapan personeller de TSK tarafından yapılan alım ilanı sonucunda başvuranlar arasında seçilmektedir. Bu noktada asteğmenin bir üst rütbesi olarak yer alan teğmenlik de göreve yeni başlayan bir personel doğuda görev yapması durumunda 6.000 TL’ye kadar maaş alabilmektedir. Aynı zamanda operasyonu aile yardımı ve diğer ekonomik ödenekler ile maaş artış gösterebilmektedir.

Üsteğmen Maaşları

TSK’da subay rütbesi olarak teğmenlerin üstü olan üsteğmenler sözleşme ile ya da muvazzaf subay olarak alınmaktadır. Buna göre TSK’nın ana kadrosunu oluşturan askeri personel grubunda yer almaktadır. TSK’da üsteğmen olarak görev yapanların 2019 yılı itibari ile maaşları 6.325 TL civarında olmakla birlikte temmuz zammı ile artış meydana gelmiştir.

Güncelleme Tarihi: 10 Ağustos 2019, 07:39
YORUM EKLE