Asteğmen Maaşları 2019 - Uzun Dönem Üniversite Mezunu

Değişen askerlik sistemi sonrasında bazı üniversite mezunlarının askerlik görevini asteğmen yani yedek subay olarak yapacağı belirtildi. Bu kapsamda üniversite mezunu asteğmenlere verilecek ücret konusunda bilinmesi gerekenleri 2019 yılı için değerlendirmek yararlı olacaktır.

Asteğmen Maaşları 2019 - Uzun Dönem Üniversite Mezunu

Değişen askerlik sistemi sonrasında üniversite mezunlarının askere gitmeden önce kısa dönem ya da uzun dönem askerlikle ilgili tercih hakkı bulunuyor, ancak yine de kimin hangi statüyle askerlik yapacağı kura sonrasında belirleniyor. Uzun dönem askerlik isteyen üniversite mezunlarının bunu istemesinin en önemli nedeni asteğmenlere ciddi miktarda maaş ödemesi yapılıyor olmasıdır. 

2019 Yedek Subay Maaşları

Asteğmen maaşları hangi birlikte görev yapıldığına, medeni duruma ve bölgeye göre değişkenlik gösterse de ödemeler 5200 TL civarındadır. Birçok mesleğin başlangıç maaşından yüksek seviyede olan bu tutar üniversite mezunlarının yedek subaylığı tercih etmek istemesinin en önemli nedenlerinden birisidir.

Acelimilik eğitimi sınrasında maaş almayan asteğmenler göreve başladıktan sonra ortalama 9-11 ay süresince bu ödemeyi her ayın 15'inde hesaplarına alır. 

Güncelleme Tarihi: 25 Nisan 2019, 23:45
YORUM EKLE