Arama Kurtarma Teknisyeni Kimdir? Kamuda 2020 Maaşları Ne Kadar?

Arama Kurtarma teknisyeni ne iş yapar ? Arama kurtarma teknisyeni olma şartları ve çalışma koşulları nelerdir ? Arama kurtarma teknisyeni detayları haberde:

Arama Kurtarma Teknisyeni Kimdir? Kamuda 2020 Maaşları Ne Kadar?

Son zamanlarda en dikkat çeken meslek gruplarından biri de arama kurtarma teknisyenliği olmuştur. Bu noktada nasıl arama kurtarma teknisyeni olunur, kamuda nasıl istihdam edilir, 2020 yılı itibari ile personele ödenen maaş ne kadardır gibi merak edilen soruların yanıtları haberimizin devamında yer almaktadır.

Arama Kurtarma Teknisyeni Kimdir? Ne İş Yapar?

Arama kurtarma teknisyenliği olarak ifade edilen meslek grubu çalışanları, savaşlar, afetler ve diğer bu tür benzer olaylarda olay yerine ilk intikal eden, acil ve ilk yardım uygulamalarını yürüten nitelikli kişiler olarak ifade edilmektedir.

Arama kurtarma teknisyeni olarak görev yapanlar görev tanımı doğrultusunda olay yerinde ilk acil ilk yardım, arama ve kurtarma ile sosyal yardım hizmetlerini yerine getirmek, Kimyasal, Biyolojik, Radyolojik, Nükleer ve Endüstriyel kirlenmelerde olay yerinin temizlenmesine, ölçülmesine yardım etmek, diğer arama kurtarma ekiplerine yardım etmek, ülkeye gelen sığınmacılara yardım ve destek sunmak, kayıp kişilerin arama çalışmalarını yürütmek, gönüllü kuruluşlar ile sivil toplum örgütlerinin bu alanda eğitilmesinde görev almak, afet bölgelerine haberleşme, toplanma ve yüklenme gibi faaliyetler ile tatbikatları yerine getirmek olmak üzere benzer görev türleri bulunmaktadır.

Arama Kurtarma Teknisyeni Nasıl Olunur?

Kamuda arama kurtarma teknisyeni olarak görev yapmak isteyen adayların sağlaması gereken birtakım şartlar bulunmaktadır. Resmi Gazete’de yer aldığı şekli ile:

“Arama ve Kurtarma Teknisyenleri, KPSS sonuçlarına göre, il müdürlüklerinin, kadro ve ihtiyaç durumları ile atama kontenjan sayıları doğrultusunda Başkanlık tarafından uygun görülen zamanlarda açılacak sınav ile alınmaktadır.

Tartılma ve ölçülme aç karnına, soyunuk ve çıplak ayakla olmak kaydıyla erkeklerde en az 1.60 metre, en fazla 1.90 metre, kadınlarda ise en az 1.55 metre, en fazla 1.80 metre boyunda olmak ve boyun 1 metreden fazla olan kısmı ile kilosu arasında (+,-) 10 kg dan fazla fark olmamak ve son olarak ise üniversitelerin 2 ya da 4 yıllık ilgili bölümlerinden mezun olmak” şartları aranmaktadır.

2020 Arama Kurtarma Teknisyeni Maaşları

2 yıllık ön lisans mezunu olan bekar ve 7/1 derecesindeki bir arama kurtarma personeline net olarak 4 bin 530 TL maaş ödemesi yapılırken aynı şartlarda 4 yıllık mezun bir personele ise net olarak 4 bin 533 TL maaş ödemesi yapılmaktadır.

10 hizmet yılına sahip olan 7/1 derecesinde ön lisans mezunu çalışanlara 4 bin 569 TL, 4 yıllık mezun 10 hizmet yılı olan 7/1 derecesindeki bir personele ise 4 bin 571 TL maaş ödenmektedir.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Atanamayanlar
Atanamayanlar - 4 hafta Önce

Acil durum ve afet yönetimi önlisans mezunları kadro bekliyor bu bölümden de atama olmadı haber yapmanızı rica ediyoruz. Arama kurtarma YANGIN sağlık ilk yardım dersleri hepsini aldık kadro verilmiyor ülkemiz doğal afetler ülkesi bize ihtiyaç var