Annelere Müjde! Devletten 10 Kalemde Destek Ödemesi!

Anne adaylarına ve annelere müjde ! Devletten Annelere 10 farklı kalemde yardım müjdesi geldi ! Çalışma desteğinden süt iznine kadar tüm destekleri haberimizde derledik.

Annelere Müjde! Devletten 10 Kalemde Destek Ödemesi!

Devlet tarafından annelere birçok kalemde destek ödemesi yapılıyor. Annelerin iş yaşamında başta olmak üzere günlük yaşamda korunması amacı ile farklı durumlarda destek ödemeleri gerçekleştiriliyor. Peki devlet tarafından 2021 yılı ile annelere hangi destek ödemeleri yapılıyor, destek ödemesinden yararlanmak için nereye başvuru yapmak gerekiyor. İşte detaylar, haberimizin devamında yer alıyor.

Doğum Parası ve Analık İzni

Tüm annelere verilen desteklerin ilk başında doğum parası ödemesi yer alıyor. Buna göre çocuk sahibi olan annelere ilk çocukları için 300 TL verilirken, ikinci çocukları için 400 ve üçüncü çocuk için ise 600 TL doğum parası ödemesi yapılıyor. İlgili ödemeden yararlanmak için kaymakamlıklara başvuru yapılıyor. Bir diğer hak ise analık izni olarak yer alıyor. Çalışan anneler doğumdan önce ve sonra 8’er hafta olmak üzere 16 haftalık doğum ve 1,5 saat ise süt izinleri ve ayrıca 6 aya kadar ücretsiz izin kullanma hakları bulunuyor. Süt parası da bir diğer destek ödemesi arasında yer alıyor. 2021 yılı itibari ile süt parası 225 TL olarak ödenmektedir.

Çalışan Annelere Destek

Çalışan annelere sağlanan desteklerin ilki iş göremezlik ödeneği. Buna göre annelik izni süresinde yani 16 hafta boyunca annelere her gün geçici iş göremezlik ödemesi yapılıyor. Buna göre en az 8 bin TL ödenmekle birlikte maaş arttıkça ödeme de artıyor.

Doğum yapanlara ya da evlat edinenlere, birincide 60, ikinci için 120 ve sonrakilere ise 180 gün yarım gün çalışma hakkı sağlanmaktadır. Çalışan tüm annelere ayrıca, çocukları ilköğretim aşamasını geçene kadar kısmi çalışma hakkı da sağlanıyor. Çalışan anneler, her çocuk başına 2 yıl olmak üzere erken emeklilik hakkını elde bulunduruyor. Buna göre 3 çocuk için anneler 6 yıl borçlanarak erkenden emekli olabiliyor. 2 ile 5 yaşında çocuğu olan annelerin sanayi sektöründe çalışması durumunda her ay 400 TL çocuk bakım desteği ve cep harçlığı sağlanıyor. Çalışan ve engelli çocuğu bulunan annelere ise bakıma muhtaç çocuk başına prim gün sayısına dörtte bir kadar ekleme yapılıyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ramazan koceman
Ramazan koceman - 2 yıl Önce

Çalışmayan bir annenin hakları sırada 4 ci bekliyorsa hakları varmi