4/D’li Taşeron İşçilerine Asgari Ücret ve Enflasyon Zammı Gündemde Mi?

4-D kapsamındaki taşeron işçilere eflasyon zammı gündem de mi,işçilerin alacağı zam miktarı ne kadar olacak? İşte haberin detayları sitemizdedir.Bizleri takip ediniz.

4/D’li Taşeron İşçilerine Asgari Ücret ve Enflasyon Zammı Gündemde Mi?

Uzun zamandır gündemde yer alan sorunlardan biri olarak 4/D’li olarak kadrolu taşeron işçilerine yapılması talep edilen enflasyon ve asgari ücret zammı konusunda bir milyondan taşeron işçisinin merakla beklemekteydi. Geçtiğimiz günlerde Beştepe’de yapılan Sosyal Politikalar Kurulu toplantısında Cumhurbaşkanlığı Sosyal Politikalar Kurulu Başkanvekili Prof. Dr. Vedat Alim’in başkanlığında başta KİT işçileri, taşeron işçilerin sorunları ve kıdem tazminatı gibi konular ele alındı. Bu kapsamda yaklaşık 200 bin işçinden de gelecek dönem alacağı ücret zammı da Toplu İş Sözleşmeleri kapsamında ele alındı. Konu ile ilgili yapılan ikinci toplantıya ilişkin detaylar şu şekilde.

Türk-İş Zam Talep Etti

Beştepe’de gerçekleştirilen toplantıda kamu işçilerini temsilen Türk İş de yer almış bu kapsamda Türk İş Başkanı Ergün Atalay tarafında yapılan açıklamada, hükümet tarafından yapılan 3.500 ₺ altı ücret alanlara 60 ₺, ilk ay için yüzde 5 ve ikinci altı ay için ise yüzde 4 enflasyon zammı teklifine yönelik, sayın Bakan’a teşekkür ettiklerini açıkladı. Bunun yanı sıra yaptığı bir diğer açıklamada ise istedikleri oranı ve teklifi ağustos sonuna kadar alamazlarsa grev yapacaklarını da sözlerine ekledi.

Zam Yapılacak Mı?

Kamu işçilerine yapılması planlanan zam teklifinde Toplu İş Sözleşmesi gereği 200 bin kadar işçiye zam oranının enflasyon oranının altında kalması durumunda fark ödenmekteydi. Ayrıca KHK kapsamında kadroya alınan işçiler için ise imzalanan sözleşme gereği, sözleşme tutarından fazla olamayacağı öngörülmüştür. Bu kapsamda kamu işçilerine 2020 Ekim ayından belediyede çalışan taşeron işçilerine ise 2020 Haziran’a kadar 6 aylık dönemlerde yüzde 4 oranında bir zam yapılacak.

Güncelleme Tarihi: 30 Temmuz 2019, 12:30

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE
YORUMLAR
Demet Gür
Demet Gür - 1 yıl Önce

Tayin ve diğer özlük hakları için de çalışma yapılmalıdır.

İLLER BANKASI
İLLER BANKASI - 1 yıl Önce

İLLER BANKASI HALEN TAŞERON FİRMA İLE ÇALIŞIYOR.İLLER BANKASI TAŞERONA KADRO.