2023 Korucu ve Emekli Korucu Maaşları Ne Kadar? Zam Geldi Mi?

2023 yılı zamlı korucu maaşları ne kadar oldu? Emekli korucu maaşlarına ne kadar zam yapılacak ? 2023 yılı korucu maaşları ilgili detaylar haberimizdedir.

2023 Korucu ve Emekli Korucu Maaşları Ne Kadar? Zam Geldi Mi?

Türkiye’de en çok tercih edilen, alımı için merakla beklenen meslekler arasında güvenlik koruculuğu gelmektedir. Korucu olmak isteyenlerin, korucuların ve birçok kişinin merak ettiği konular arasında ise 2023 yılında korucu maaşlarının ne kadar olacağı, artış olup olmayacağı yer alıyor. İşte gündemde konuya ilişkin yer alan detaylar ve bilgiler.

2023 Korucu Maaşları

Gündemde yer alan bilgilere göre Türkiye genelinde 47 bin 800 kişi maaşlı olarak koruculuk mesleğini gerçekleştirmekte olup 25 bin de gönüllü korucu bulunmaktadır. Bu noktada merak edilen konuların başında 2023 yılında korucu maaşlarının ne kadar olacağıdır.

2021 yılında 2825 TL

2022 yılında 4 bin 253 TL'ye yükseltilmişti.

2023 yılında ise 8 bin 506,00 TL oldu.

Korucu Maaşları İle İlgili Açıklama:

Şehit Aileleri ve Güvenlik Korucuları Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen korucu maaşları ile ilgili açıklamasında,

Yapılan açıklamaya göre, Güvenlik Korucularının maaşları 3600 TL ve Asgari ücretin 4250 TL olması ile atadaki tazminat farkı ödenmektedir. Temmuz ile birilikte Memur Maaşına %40 zam yapılmasından sonra Korucu maaşları 5040 olacak. Ancak Ücretin Asgari ücretten az olmaması sebebi ile Tazminat farklı ile aralık kapatılacak Korucu Maaşları 5500 TL olacaktır.

Korucu Olma Şartları

Korucu olmak için öncelikle Türk vatandaşı olmak, okuma yazma bilmek, en az ilköğretim mezunu olmak, kamu haklarından yoksun olmamak, bir suçtan hüküm giymemiş olmak, görev yapacağı yerde ikamet ediyor olmak, 21 ile 60 yaş arasında olmak gibi birtakım şartların sağlanması gerekiyor.

Güvenlik Korucusu Ek Tazminat

Asgari ücret artışından yararlanacak güvenlik korucuları aradaki farkı tazminat olacak alacak. 1/1/2023-31/12/2023 tarihleri arasında asgari ücret brüt tutarı 2022 yılında 5.004 TL ve net tutarı 4.253,4 TL'den 2023'de 10 bin 8 TL'den brüt ve 8.506,00 TL'e net olarak tespit edildi.

Emekli Köy Korucusu Maaşları

442 sayılı Köy Kanunu’nu değiştiren ve ekler getiren 5673 sayılı Kanun ile köy korucularına emeklilik hakkı verilmiş olup buna göre köy korucuları 55 yaşına geldiklerinde emeklilik hakkı elde etmektedir. Emeklilik maaşı 5 bin gösterge rakamının aylıklara uygulanan katsayısı ile çarpılarak hesaplanmaktadır.

Güncel Kadın Erkek Korucu Alımları:

Korucu alımı için yeni ilanlar yayımlanıyor. Korucu alımlarından haberdar olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

GÜNCEL KORUCU ALIMLARI BURADA

15 Bin Korucu Almı Bekleniyor!

Yapılan açıklamalara göre 26 şehirde Güvenlik korucusu alımı yapılacak. Adaylar taleplerini iletiyor. Detaylı bilgi aşağıda yer almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2023, 13:09
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esmer
Esmer - 2 yıl Önce

Korculari zam istiyoruzz hemen

Burak
Burak - 2 yıl Önce

Yıllarca ailelerimize birlikte terörle mücadele etmekteyiz. Bu gayretimiz göz ardı edilmemelidir.
Bölgede tsk etkili olması korucuların büyük bir rolü bulunmaktadır. Gerek istihbarat gerekse operasyonel faaliyetlerde bulunarak büyük katkı sağlamaktadır. Devletimizin bizi anliyişla anlamasını ve işitmesi en büyük gayetimizdir.

Irfan
Irfan - 2 yıl Önce

Tsk dan sonra encok korucular bu ülke icin şehit vermiş. Ama aldıkları maaş çok cook komik...

Ahmet gecer
Ahmet gecer - 2 yıl Önce

Güvenlik korucular yıllardır hep beklediği özlük haklarını bu yılda vermezler maaşları bir mahalle bekçisi kadar verilmiyor yine hep aynı şeyleri söylüyorlar düzelecek ne zamana kadar saygılarımla

Faruk
Faruk - 2 yıl Önce

korucu acikliktan ölmüş kimin umrunda borc batagindayiz artik duzeltin bi zahmet

Osman.kılıç
Osman.kılıç - 1 yıl Önce

27yıl gürev yaptım şu an 2000tl muaş alyurum ALLAH kabul edermi benhakımı helal etmiyuru

alp
alp - 2 yıl Önce

Koruyucu alımı istiyoruz Bingöl ılıcalar SAYGILAR

Hibet
Hibet - 2 yıl Önce

Hekese zam biz bu arda neciyiz anlamadık en düşük asgariye bile endeksli deyiliz bize bu yapılmamalı bizim çoluk çocuğumuz insan deyilmi haketmiyorlarmı askariyi ücreti verilmiyor