2022 Mühendis Maaşı ne Kadar Oldu?

Ocak ayı zam miktarlarının açıklanması sonrasında yeni zam oranları ile birlikte Mühendis maaşları ne kadar oldu ? Ek zam ile birlikte ne kadar maaş alacaklar ?

2022 Mühendis Maaşı ne Kadar Oldu?

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) 3 Ocak tarihinde aralık enflasyon rakamlarının açıklamasından sonra çeşitli meslek gruplarının maaşının ne olduğu merak konusu oldu. Merak edilen meslek gruplarından biri olan Mühendis maaşı yeni zamla birlikte ne kadar oldu? Ek zam oranı yüzde kaç oldu?

Enflasyon verilerinin açıklanmasıyla birlikte yüzde 27,9'luk zam memurlar tarafından yeterli bulunmayıp ek zam talep edildi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kabine Toplantısı sonrası yüzde 22,9'luk enflasyon zammı ve yüzde 5'lik dönem zammına yüzde 2,5 ek zam yapıldığının müjdesini verdi. Peki, Mühendis maaşı 2022 yılında ne kadar oldu? Zamla Mühendis maaşları ne kadara yükseldi?

Ek Zam Oranı Yüzde Kaç Olacak? Toplam Zam Oranı Yüzde Kaça Yükseldi?

Cumhurbaşkanı Erdoğan, memura ve emekliye ek zammın konuşulduğu Kabine Toplantısı sonrası açıklama yaptı. Memurlara yapılan enflasyon zammına ek zam yapıldığını söyleyen Erdoğan sözlerine şöyle devam etti: "Memurlarımıza toplamda yüzde 28 oranında bir artış yaptık. Memurlarımızın Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık. Böylece memurlarımızın maaş artış oranını %30,5'a çıkartarak onlara ilave destek sağlamış oluyoruz." Memurlara yapılan enflasyon zammın üstüne ek zam yapıldığı kararı açıklandı. Kararı açıklayan Erdoğan, "Memurlarımıza toplamda yüzde 28 oranında bir artış yaptık. Memurlarımızın Ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldık. Memurlarımızın maaş artış oranını yüzde 30,5'a çıkarttık. Aile yardımları da çalışmayan eş için 521 lira, 6 yaşındaki küçük çocuklar 115 TL, 6 yaşından büyük çocuklar için 57 lira olarak güncellenmiştir." ifadelerini kulandı.

Mühendis Maaşları Ne Kadar Oldu 2022?

Mühendis maaşları 8703 TL iken yapılan ek zamla birlikte 11357 TL'ye çıktı. Ek zam sonrası Mühendis (1/4) maaşları 11357 TL'ye yükseldi. Memurlara ocak ayındaki yüzde 5'lik toplu sözleşme zammını yüzde 7,5 olarak uygulama kararı aldıklarını belirten Erdoğan, yüzde 2,5'lik artışa gittiklerini kaydetti. Böylelikle memurların maaş artış oranı 30,5'e çıktı.

Güncelleme Tarihi: 15 Ocak 2022, 12:51
YORUM EKLE