2022 Korucu, Emekli Korucu Maaşları Ne Kadar? Zam Geldi Mi?

2022 yılı zamlı korucu maaşları ne kadar oldu? Emekli korucu maaşlarına ne kadar zam yapılacak ? 2022 yılı korucu maaşları ilgili detaylar haberimizdedir.

2022 Korucu, Emekli Korucu Maaşları Ne Kadar? Zam Geldi Mi?

Türkiye’de en çok tercih edilen, alımı için merakla beklenen meslekler arasında güvenlik koruculuğu gelmektedir. Korucu olmak isteyenlerin, korucuların ve birçok kişinin merak ettiği konular arasında ise 2022 yılında korucu maaşlarının ne kadar olacağı, artış olup olmayacağı yer alıyor. İşte gündemde konuya ilişkin yer alan detaylar ve bilgiler.

2022 Korucu Maaşları

Gündemde yer alan bilgilere göre Türkiye genelinde 47 bin 800 kişi maaşlı olarak koruculuk mesleğini gerçekleştirmekte olup 25 bin de gönüllü korucu bulunmaktadır. Bu noktada merak edilen konuların başında 2022 yılında korucu maaşlarının ne kadar olacağıdır.

2022 yılı ile birlikte korucu maaşlarına zam yapılmış olup 4.250 TL’den 5 bin 500 TL’ye yükselmiştir. 2023 yılında ise bu tutarın artması bekleniyor.

Korucu Maaşları İle İlgili Açıklama:

Şehit Aileleri ve Güvenlik Korucuları Konfederasyonu Genel Başkanı Ziya Sözen korucu maaşları ile ilgili açıklamasında,

Yapılan açıklamaya göre, Güvenlik Korucularının maaşları 3600 TL ve Asgari ücretin 4250 TL olması ile atadaki tazminat farkı ödenmektedir. Temmuz ile birilikte Memur Maaşına %40 zam yapılmasından sonra Korucu maaşları 5040 olacak. Ancak Ücretin Asgari ücretten az olmaması sebebi ile Tazminat farklı ile aralık kapatılacak Korucu Maaşları 5500 TL olacaktır.

Korucu Olma Şartları

Korucu olmak için öncelikle Türk vatandaşı olmak, okuma yazma bilmek, en az ilköğretim mezunu olmak, kamu haklarından yoksun olmamak, bir suçtan hüküm giymemiş olmak, görev yapacağı yerde ikamet ediyor olmak, 21 ile 60 yaş arasında olmak gibi birtakım şartların sağlanması gerekiyor.

Güvenlik Korucusu Ek Tazminat

Geçtiğimiz ocak ayında Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan kararda güvenlik korucularına ödenen aylık ek tazminat tutarı arttırılmış olup Temmuz 2022 tarihinden itibaren hali hazırda tazminat Asgari ücrete tamamlamak için 460 TL artmış ve Korucu maaşları 5500 TL ye yükseltilmiştir.

Emekli Köy Korucusu Maaşları

442 sayılı Köy Kanunu’nu değiştiren ve ekler getiren 5673 sayılı Kanun ile köy korucularına emeklilik hakkı verilmiş olup buna göre köy korucuları 55 yaşına geldiklerinde emeklilik hakkı elde etmektedir. Emeklilik maaşı 5 bin gösterge rakamının aylıklara uygulanan katsayısı ile çarpılarak hesaplanmaktadır.

Güncel Kadın Erkek Korucu Alımları:

Korucu ualımı için yeni ilanlar yayımlanıyor.Korucu alımlarından haberdar olmak için aşağıdaki bağlantıyı kullanabilirsiniz.

GÜNCEL KORUCU ALIMLARI BURADA

Güncelleme Tarihi: 13 Eylül 2022, 09:34
YORUM EKLE
YORUMLAR
Esmer
Esmer - 2 yıl Önce

Korculari zam istiyoruzz hemen

Irfan
Irfan - 2 yıl Önce

Tsk dan sonra encok korucular bu ülke icin şehit vermiş. Ama aldıkları maaş çok cook komik...

Ahmet gecer
Ahmet gecer - 2 yıl Önce

Güvenlik korucular yıllardır hep beklediği özlük haklarını bu yılda vermezler maaşları bir mahalle bekçisi kadar verilmiyor yine hep aynı şeyleri söylüyorlar düzelecek ne zamana kadar saygılarımla

Faruk
Faruk - 2 yıl Önce

korucu acikliktan ölmüş kimin umrunda borc batagindayiz artik duzeltin bi zahmet

Burak
Burak - 2 yıl Önce

Yıllarca ailelerimize birlikte terörle mücadele etmekteyiz. Bu gayretimiz göz ardı edilmemelidir.
Bölgede tsk etkili olması korucuların büyük bir rolü bulunmaktadır. Gerek istihbarat gerekse operasyonel faaliyetlerde bulunarak büyük katkı sağlamaktadır. Devletimizin bizi anliyişla anlamasını ve işitmesi en büyük gayetimizdir.

alp
alp - 2 yıl Önce

Koruyucu alımı istiyoruz Bingöl ılıcalar SAYGILAR

Hibet
Hibet - 2 yıl Önce

Hekese zam biz bu arda neciyiz anlamadık en düşük asgariye bile endeksli deyiliz bize bu yapılmamalı bizim çoluk çocuğumuz insan deyilmi haketmiyorlarmı askariyi ücreti verilmiyor

Sinan gökburun
Sinan gökburun - 2 yıl Önce

Kahraman maraşa güvenlik köy korucu nezaman alım olacak