2021’de Korucu, Emekli Korucu Maaşları Artacak Mı?

2021 yılı zamlı korucu maaşları ne kadar olacak ? Emekli korucu maaşlarına ne kadar zam yapılacak ? 2021 yılı korucu maaşları ilgili detaylar haberimizdedir.

2021’de Korucu, Emekli Korucu Maaşları Artacak Mı?

Türkiye’de en çok tercih edilen, alımı için merakla beklenen meslekler arasında güvenlik koruculuğu gelmektedir. Korucu olmak isteyenlerin, korucuların ve birçok kişinin merak ettiği konular arasında ise 2021 yılında korucu maaşlarının ne kadar olacağı, artış olup olmayacağı yer alıyor. İşte gündemde konuya ilişkin yer alan detaylar ve bilgiler.

2021 Korucu Maaşları

Gündemde yer alan bilgilere göre Türkiye genelinde 47 bin 800 kişi maaşlı olarak koruculuk mesleğini gerçekleştirmekte olup 25 bin de gönüllü korucu bulunmaktadır. Bu noktada merak edilen konuların başında 2021 yılında korucu maaşlarının ne kadar olacağıdır.

2020 yılı ile birlikte korucu maaşlarına zam yapılmış olup 2 bin 20 TL’den 2 bin 243 TL’ye yükselmiştir. 2021 yılında ise bu tutarın artması bekleniyor.

Korucu Olma Şartları

Korucu olmak için öncelikle Türk vatandaşı olmak, okuma yazma bilmek, en az ilköğretim mezunu olmak, kamu haklarından yoksun olmamak, bir suçtan hüküm giymemiş olmak, görev yapacağı yerde ikamet ediyor olmak, 21 ile 60 yaş arasında olmak gibi birtakım şartların sağlanması gerekiyor.

Güvenlik Korucusu Ek Tazminat

Geçtiğimiz ocak ayında Cumhurbaşkanlığı tarafından yayınlanan kararda güvenlik korucularına ödenen aylık ek tazminat tutarı arttırılmış olup 15 Ocak 2020 tarihinden itibaren hali hazırda 135 TL olan ek tazminat tutarı 190 TL’ye yükseltilmiştir. 2021 yılı itibari ile bu tarın yine arttırılması beklenmekte olup ne kadar olacağına dair henüz kesin bir bilgi yoktur.

Emekli Köy Korucusu Maaşları

442 sayılı Köy Kanunu’nu değiştiren ve ekler getiren 5673 sayılı Kanun ile köy korucularına emeklilik hakkı verilmiş olup buna göre köy korucuları 55 yaşına geldiklerinde emeklilik hakkı elde etmektedir. Emeklilik maaşı 5 bin gösterge rakamının aylıklara uygulanan katsayısı ile çarpılarak hesaplanmaktadır. Buna göre korucular emekli olduklarında 2007 yılı itibari ile 280 TL maaş almakta iken 2020 yılında daha önce çıkarılmış olan kanun çerçevesinde asgari ücrete endeksli olan bir hesaplama ile bin 300 lira maaş almaktadır. Bu rakamın 2021 yılı itibari ile artması beklenmektedir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Esmer
Esmer - 2 yıl Önce

Korculari zam istiyoruzz hemen

Irfan
Irfan - 2 yıl Önce

Tsk dan sonra encok korucular bu ülke icin şehit vermiş. Ama aldıkları maaş çok cook komik...

Ahmet gecer
Ahmet gecer - 2 yıl Önce

Güvenlik korucular yıllardır hep beklediği özlük haklarını bu yılda vermezler maaşları bir mahalle bekçisi kadar verilmiyor yine hep aynı şeyleri söylüyorlar düzelecek ne zamana kadar saygılarımla

Faruk
Faruk - 2 yıl Önce

korucu acikliktan ölmüş kimin umrunda borc batagindayiz artik duzeltin bi zahmet

Burak
Burak - 2 yıl Önce

Yıllarca ailelerimize birlikte terörle mücadele etmekteyiz. Bu gayretimiz göz ardı edilmemelidir.
Bölgede tsk etkili olması korucuların büyük bir rolü bulunmaktadır. Gerek istihbarat gerekse operasyonel faaliyetlerde bulunarak büyük katkı sağlamaktadır. Devletimizin bizi anliyişla anlamasını ve işitmesi en büyük gayetimizdir.

alp
alp - 2 yıl Önce

Koruyucu alımı istiyoruz Bingöl ılıcalar SAYGILAR

Hibet
Hibet - 2 yıl Önce

Hekese zam biz bu arda neciyiz anlamadık en düşük asgariye bile endeksli deyiliz bize bu yapılmamalı bizim çoluk çocuğumuz insan deyilmi haketmiyorlarmı askariyi ücreti verilmiyor

Sinan gökburun
Sinan gökburun - 2 yıl Önce

Kahraman maraşa güvenlik köy korucu nezaman alım olacak