2021 Milletvekili Maaşları Ne Kadar Oldu?

2021 milletvekili maaşları ne kadar oldu ? Yeni yılda milletvekili maaşları ne kadar zamlanacak ? Milletvekili olabilmek için hangi şartları yerine getirmek gerekmektedir.

2021 Milletvekili Maaşları Ne Kadar Oldu?

Ülkemizde milletvekilliği mesleği popüler meslekler arasında yer alıyor. Vatandaşlar, nasıl milletvekili olunur, milletvekilleri ne kadar maaş alır gibi soruları merak etmektedir. Bu noktada özellikle 2021 yılı ile birlikte bu sorulara ilişkin sizin için derlediğimiz bilgiler haberimizin devamında yer alıyor.

Milletvekili Kimdir? Ne İş Yapar?

Milletvekilleri parlamenter sistemlerde, halkı temsil eden ve onlar adına oy veren, siyasal kimliğe sahip kişilerdir. Milletvekilleri yasama dokunulmazlığına sahip olmakla birlikte faaliyetlerini siyasi partiler bünyesinde devam ettirirler.

Milletvekilleri halk adına oy vermekle görevlidir. Anayasadaki diğer madde ve görevlere uygun salahiyetleri kullanmak, bu görevleri yerine getirmek, savaş ilan edilmesine karar vermek, bütçeyi oylamak, bakanlar kurulunu denetlemek, kanun yapmak, değiştirmek ve kanunları kaldırmak gibi birçok görev tanımına sahiptir.

Milletvekili Nasıl Olunur?

Milletvekili olmak isteyenlerin izlemesi gereken birtakım adımlar bulunmaktadır. Bunlardan ilki öncelikle 18 yaşını doldurmaktır. Daha sonra Türk vatandaşı olmak, en az ilkokul mezunu olmak, erkekler için askerliğini yapmış olmak, kamu haklarında yoksun olmamak, taksirli suçlardan hüküm giymemiş olmak ve diğer anayasal suçlardan hüküm giymemiş olmak gibi şartları sağlamaktır. Bu şartları sağlayanlar, seçimlerde ir siyasal partiden, il adayı olurlar. Yeterli oyu almaları halinde o ilin milletvekili olarak meclise atanırlar. Milletvekili olmak için özel bir eğitim alınmasına gerek yoktur. Sadece bu şartların sağlanması yeterlidir.

2021 Milletvekili Maaşları

2021 yılının gelmesi ile memur maaşlarına zam oranı da belli oldu. Bu doğrultuda kamu görevlileri arasında sayılan milletvekillerinin maaşlarına da bu oranda zam yapıldı. Peki 2021 yılında milletvekili maaşları ne kadar oldu?

2020 yılında bir milletvekilinin maaşı 22 bin 500 TL iken yapılan yüzde 7’lik zam ile birlikte 2021 yılında bu maaş 25 bin TL’ye çıkmıştır. Aynı zamanda emekli milletvekillerinin maaşları da bu kapsamda artış göstermiştir. Daha önceden 13 bin 410 TL emekli maaşı alan bir milletvekili yeni yılda yaklaşık 15 bin TL emekli maaşı almaktadır. Milletvekili maaşlarına bir diğer zam ise tüm memurlar ile birlikte Temmuz 2021 yılında yapılacaktır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Karadenizli
Karadenizli - 4 ay Önce

Millet vekiline bir asgari ücret zam bu hakmı

Garip yolcu
Garip yolcu - 3 hafta Önce

Yazık çok yazık napıyolar car car boş boş konuşuyorlar mecliste herşeyleri bedava biz 2800 maaş alalım çocuklarımız hiçbirşey yapmadan yaşasın borç içinde dönelim bumu şimdi adalet