2021 Güncel ATT Maaşları Ne Kadar?

2021 yılı zamlı güncel ATT maaşları ne kadar olacak ? Zamlı maaşlarda hangi oranda vergi kesilecek ? 2021 yılı zamlı ATT maaşları ile ilgili detaylar sitede:

2021 Güncel ATT Maaşları Ne Kadar?

Sağlık meslek grubu hem Türkiye’de hem de dünyada en çok tercih edilen mesleklerin başında geliyor. Bu noktada sağlık meslek çalışanları arasında ATT’ler yani Acil Tıp Teknisyenleri de yer alıyor. Birçok aday ATT meslek grubuna ilişkin olarak bu sağlık personellerinin ne kadar maaş aldığı, nasıl ATT olunduğu gibi konular merak edilmektedir. İşte merak edilen konulara ilişkin detaylar.

ATT Kimdir? Ne İş Yapar?

ATT’ler, diğer adı ile Acil Tıp Teknisyenleri, acil sağlık müdahalelerinin gerektiği yerde, hastalara ilk tıbbi müdahaleyi uygulayan kişilerdir. Genel itibari ile ambulanslarda, 112 Acil servislerinde görev yapmakta olup acil müdahalenin gerektiği yerlerde görev alabilmektedir.

ATT’ler, hastalara ilk tıbbi müdahaleyi uygulayan kişiler olmakla birlikte yaralanma durumlarında yarayı kapama, basit kanama kontrolü yapma, damar yolu açma, acil doğuma yardım etme, kırık ve çıkık durumlarında bölgenin sabit kalmasını sağlama, travmalarda yaralı kişileri sabit bir yerde tutarak nakle hazır hale getirme başta olmak üzere daha farklı birçok tıbbi görevi yerine getirmektedir.

ATT Nasıl Olunur?

ATT olmak isteyen adayların izlemesi gereken birtakım adımlar bulunur. Bu adımlardan ilki üniversitelerin 2 yıllık acil tıp teknisyenliği yüksekokullarından ya da sayılı sayıdaki sağlık meslek liselerinin ilgili bölümlerinden mezun olmaktır. Adaylar mezun olduktan sonra özel ya da kamu sağlık kurumlarındagörev alabilmektedir. Bu noktada 112 acil servislerinde, özel poliklinikleri başta olmak üzere birçok sağlık istasyonunda görev alabilmektedir.

2021 Kamuda ATT Maaşları

2021 yılı itibari ile kamuda, kamu sağlık personeli olarak görev yapan ATT’ler yıl başından itibaren en az yüzde 7 maaş zammı alacaktır. Buna göre 2020 yılı itibari ile ortalama olarak 4 bin 500 TL maaş alan personeller yeni yılda ortalama olarak 4 bin 800 TL civarında maaş alacakladır.

Özel Sektörde ATT Maaşları

2020 yılı içerisinde özel sektörde ATT olarak görev yapan personel ortalama olarak 3 bin 500 TL ile 4 bin 500 TL arasında maaş almakta olup yeni yılda bu tutarın artması bekleniyor.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Beyfendi
Beyfendi - 3 yıl Önce

Kuzenim çalıştı çabaladı KPSS 93 puan aldı ve şu an Çorum devlet Hastanesi'nde ATT olarak görev yapıyor. 4900 TL maaş alıyor.