2020 Kamuda Çözümleyici Maaşları

2020 zamlı kamu çözümleyici maaşları ne kadar oldu ? Kamu çözümleyici olma şartları nelerdir ? Kamu çözümleyici çalışma koşulları nelerdir ? İşte detaylar:

2020 Kamuda Çözümleyici Maaşları

Kamu kurum ve kuruluşlarında istihdam edilen birçok meslek grubu arasında yer alan çözümleyici meslek grubu, ismi çok bilinmese de en çok alımın yapıldığı bilişim sektörü meslekleri arasında yer almaktadır. Bu noktada hem kamuda hem de özel kurumlarda istihdam olanağına sahip olan çözümleyici kimdir, ne iş yapar, kamuda çalışan bir çözümleyici ne kadar maaş almaktadır gibi merak edilen sorulara ilişkin detaylar ise haberimizin devamında yer almaktadır.

Çözümleyici Kimdir, Ne İş Yapar?

Kamu kurumlarında da özel kurumlarda da görev alan çözümleyiciler, bilişim sektörü meslek grubunda çalışan, kurum ve kuruluşlar için yazılan özel programların, yazılımların en iyi şekilde kullanılmasını sağlayan, ilgili programın kullanılmasını diğer personele açıklayan, aynı zamanda kurumun ihtiyaçları doğrultusunda bir ya da birden fazla programın etkin şekilde kullanımını sağlamakla yükümlü olan kimselerdir. Bu noktada çözümleyici ve programcı arasında fark bulunmakta olup çözümleyici meslek grubu daha çok programların kullanımında büyük rol oynamaktadır.

Çözümleyiciler aynı zamanda, Analitik çalışmalar için gereksinimleri sağlamak, Görüşmeler ve diğer yollarla gerekli bilgiyi toplamak, Günün teknolojisini kullanarak sorunlara çözüm bulmak, Program Sisteminin geliştirilmesi için spesifikasyonlar hazırlamak, Sistemin güvenliği ve denetimini sağlayacak yöntemleri tanımlamak, Sistemin geliştirme ve kurma çalışmalarını yönlendirmek ve gereğinde proje yöneticiliği yapmak olmak üzere benzeri görev ve işlemleri yerine getirmek gibi çeşitli görev tanımları bulunmaktadır.

Çözümleyici Nasıl Olunur?

Kamuda çözümleyici olmak için Fakültelerin fizik, matematik bölümleri ile mühendislik fakültelerinin elektrik, elektrik elektronik, elektronik ve bilgisayar ile ilgili bölümlerinden mezun olmak ya da MEB tarafından alınan Bilgisayar Analist Programcı Sertifikasına ya da programlama dillerinden en az iki tanesini bildiklerine dair sertifikaya sahip olmaları şartı aranmaktadır. Aynı zamanda ilgili alanda KPSS puanına ve İngilizce dil puanına da ihtiyaç bulunmaktadır.

Çözümleyici Maaşları

Kamuda lisans mezunu olarak görev alan 7/1 derecesinde bir çözümleyiciye net olarak 4 bin 649 TL maaş ödenmekte olup ön lisans mezunu olarak aynı derecede görev yapan bir personel de 4 bin 647 TL maaş almaktadır. 1/4 derecesinde lisans mezunu 10 hizmet yılı bulunan bir personel ise 5 bin 314 TL maaş alabilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 25 Eylül 2020, 20:56
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER