2020 Hidrolog, Hidrobiyolog Maaşları

2020 yılı hidrolog maaşları ne kadar oldu ? Hidrolog olmak için neler gereklidir ? Hidrolog çalışma koşulları nelerdir ? Hidrolog mesleği ile ilgili tüm detaylar haberde.

2020 Hidrolog, Hidrobiyolog Maaşları

Kamu kurumlarında istihdam edilen ve birçok kişinin yeni duyduğu meslek grupları arasında yer alan hidrologlar ve hidrobiyologlar genel itibari ile yerel idarelerde ve çoğunlukla belediyelerde görevlendirilmektedir. Bu noktada merak edilen sorulara arasında hidrobiyolog ve hidrolog nedir, istihdam olanakları nelerdir, ne kadar maaş ödenmektedir, ilgili sorulara ilişkin detaylar ise haberimizin devamındadır.

Hidrolog Nedir, Maaşı Ne Kadardır?

Çoğunlukla belediyelerde istihdam edilen ve teknik hizmetler sınıfı kapsamında görevlendirilen hidrologlar, üniversitelerin su bilimi ile ilgili lisans bölümlerinden mezun olan adaylar arasında alınmaktadır. Meslek görevleri arasındasu kaynakları ile ilgili bilgi edinme, analiz etme, su kaynaklarının gelecekteki durumunu tespit etme gibi görevleri bulunmaktadır. Bu noktada kuyu, kar rasatları yapmak, su seviyesini ölçerek parametre kontrolleri yapmak gibi birtakım özel görevleri de bulunur. Çalışma şartları arazi ve ofis şeklinde, sabah 8 ile akşam 5 arasındadır.

2020 yılı itibari ile hidrolog unvanı ile yerel idarelerde görevlendirilen personele ödenen maaşlar şu şekildedir:1/1 dereceye sahip bir hidrolog 3 bin 818 TL maaş almakla birlikte hizmet yılı ve dereye göre en yüksek 4 bin 773 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

Hidrobiyolog Nedir, Maaşı Ne Kadardır?

Yerel idarelerde, özellikle belediyelerde istihdam edilen bir diğer az bilinen kadro ise hisrobiyologlara aittir. Genel itibari ile üniversitelerin 4 yıllık balık, plankton ve sucul omurgalı ve omurgasızlar sistematiği, biyoekolojisi ve sucul sistem ekolojisi bölümlerinden mezun olan veya alanında yüksek lisans yapan adaylar hidrobiyolog unvanı almaktadır. Bireylerin istihdam edildiği alanlardan biri de kamuda yerel idarelerdir. Bu noktada belediyelerde, su kaynakları bünyesinde yetişen her türlü balık ve su canlılarının yaşam alanları hakkında bilgi edinmek, su canlılarının ekolojik alanlarını iyileştirmek ve bu görevlere benzer özel mesleki görevleri bulunur.

2020 yılı itibari ile yerel idarelerde hidrobiyolog olarak görevlendirilen adaylara ödenen maaşlar şu şekildedir: 1/1 derecesinde bir biyolog en az 3 bin 326 TL maaş almakta olup bu maaş hizmet yılının artması, derecenin daha yüksek olmasına bağlı olarak en yüksek 4 bin 157 TL’ye kadar çıkabilmektedir.

YORUM EKLE