2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

2019 yılı için işsizlik maaşı ne kadar olacak? 2019 yılında işsiz kalanlar ne kadar süre sonra işsizlik maaşı alabilecek? Yeni yılda asgari ücret net 2020 TL oldu.

2019 Yılı İşsizlik Maaşı Ne Kadar? Kimler İşsizlik Maaşı Alabilir?

Yeni asgari ücretin belli olmasının ardından 2019 yılı için işsizlik maaşı ne kadar olacak? 2019 yılında işsiz kalanlar ne kadar süre sonra işsizlik maaşı alabilecek? Yeni yılda asgari ücret net 2020 TL oldu.

 Çalışma hayatının dışında kalan ve işsiz olarak nitelendirilen kişiler ise işsizlik maaşı alma hakkına sahiptirler en az 600 gün sigorta primi ödenmiş ve 120 gününü kesintisiz olarak ödemiş olan kişiler işsizlik maaşı için başvuru yapabilirler. İşsizlik maaşı belirlenirken asgari ücret esas alınmaktadır. İşsizlik maaşı işsiz kalan kişinin son 4 aydaki brüt ücretinin ortalamasının yüzde 40'ı kadar olmaktadır. Aynı zamanda işsizlik maaşı asgari ücretin yüzde seksenini geçemez. Yani yeni yılda da işsizlik maaşları böylece 805 TL olan en düşük işsizlik maaşı 1015 TL'ye 1611 TL olan en yüksek işsizlik maaşı ise 2030 TL'ye kadar yükselecek.

İŞSİZLİK SİGORTASINI KİMLER ALAMAZ

– Deneme süreli iş sözleşmesinin feshi,
– istifa, – Emeklilik (yaşlılık) veya toptan ödeme nedeniyle,
– Malulen emeklilik,
– Ölüm, – İş kazası sonucu ölüm,
– Kadın işçinin evlenmesi, – Emeklilik için yaş dışında diğer şartların tamamlanması,
– Sigortalının aynı işverene ait diğer işyerine nakli,
– Mevsim bitimi ve kampanya bitimi,
– Statü değişikliği,
– Disiplin kurulu kararı,
– Ahlak ve iyi niyet kurallarına aykırılık,
– Vize süresinin bitmesi
 

YORUM EKLE