2019 Kamu Kurumlarındaki Uzman Yardımcısı Maaşları

İBBF mezularının tercihleri arasında olan uzman yardımcılığı maaşları ne kadar oldu ? Uzman yardımcılığının çalışma koşulları nelerdir ? Detaylar haberimizdedir

2019 Kamu Kurumlarındaki Uzman Yardımcısı Maaşları

Kamu kurumlarında A grubu kariyer meslekleri olarak yer alan ve genel itibari ile İİBF mezunları tarafından tercih edilen mesleklerden olan müfettişlik, denetçilik ve uzmanlık ile uzman yardımcılığı şeklinde yer almaktadır. 2019 yılı itibari ile de farklı bakanlıklar ve kamu kurumlarına çeşitli sayılarda uzman yardımcılığı alımı yapılmış ve yıl sonuna kadar da yapılacak olup bu noktada adayların merak ettiği konuların başında maaşlar, çalışma ve başvuru şartları olarak yer almaktadır.

Uzman Yardımcılığı Görev Tanımı

Kamunun çeşitli kurumlarına veya bakanlıklarında istihdam edilen adayların görev tanını bakanlık veya kuruma göre değişiklik gösterse de genel itibari ile belirli bir sürede uzman yardımcısı olarak görev yapmaktadır. Mesleğe başlarken temel eğitime tabi olan adaylar daha sonra bakanlıkların taşra ya da merkez teşkilatındaki birimlere gönderilmekte ve görevlerine ilgili oldukları birimlerde uzman olarak devam etmektedirler. Adaylar ilgili uzman yardımcılığı pozisyonlarında atanmak için öncelikle KPSS A grubu sınavlarına girmek zorundadır.

2019 Bakanlık ve Kurumlara Göre Maaşlar

Uzman yarımcısı olarak farklı bakanlık ve kurumlarda görev yapan adayların 2019 yılı maaşları ve kurumlar şu şekildedir.

Hazine ve Maliye Bakanlığı’nda çalışan uzman yardımcıları 5.460,58 TL, Milli Eğitim Bakanlığı’nda görev yapan adaylar 5.460,58 TL, Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesinde görev yapan adaylar 5.350,58 TL, Sermaye Piyasası Kurumu’nda görev yapan adaylar 5.300,58 TL şeklinde olup diğer kamu kurumlarında ve bakanlıklarda görev yapan adaylar da benzer bir ücret tutarında maaş almaktadır.

Güncelleme Tarihi: 03 Eylül 2019, 22:22
YORUM EKLE
YORUMLAR
Murat taşdemir
Murat taşdemir - 2 yıl Önce

İyi