Lider Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

 

Lider Olmak İçin Ne Yapmak Gerekir?

Lider olmak demek bir işi yönetmek demek. Başarılı bir lider olmak içinse vizyonunu ve misyonunu iyi belirlemek gerekir. Peki başarılı bir yönetici ya da lider ne yapar? İyi bir lider hem personeli ile hem de müşterileri ile arasını iyi tutar ve sürekli iletişim halinde kalır. Bu başarıyı getiren en önemli kuraldır. İnsan hayatında da bu böyle değil midir? Hem evinde yaşayanlarla hem de çevrendekilerle aranı iyi tutarsan başarılı ve mutlu olursun.

İş yeri yönetmek de aynı şekilde. Sürekli çalışmak, sürekli öğrenmek ve araştırmak başarının ikinci anahtarıdır. İyi bir lider işi sadece çalışanlarına bırakmamalı bu konuda kendisi de bir şeyler yapmalıdır. Örneğin bir yönetici işi idare etmesi için bir Genel Müdür tutarsa ve işi tamamen onun yönetmesine izin verirse başarısızlık kaçınılmazdır.

Liderlikte etik ve duygusal zekanın da önemi büyüktür. Eğitimsel yöneticilik ve liderlik üzerine olan bu yazı dizimde zaman zaman duyguların yaşamdaki başarıyı ya da başarısızlığı nasıl yönlendirdiğini görebilirsini. Duygusal açıdan zeki olmanın yaşamda kapıları nasıl açtığını ve duygusal zekanın gelişebilir ve öğrenilebilir olduğunu biliyoruz. Başka bir deyişle liderin etik ve duygular hakkında başarılı olması gerekir. Psikolojik ve etik bakımdan iyi olan bir lider çalışanlarını da olumlu etkiler. Bu sayede çalışanlarda bağlılık ve motivasyon duyguları gelişir.

Ülkemizde liderliğin en büyük örneği Atatürk’tür. Atatürk bu işi iyimserliği ve zekası ile başarmıştır. İyi bir lider olmak isteyen herkesin mutlaka Atatürk’ü iyi tanıması ve iyi anlaması gerekir.

YORUM EKLE