Lise - Önlisans - Lisans Mezunu Olmadan KPSS Puanı ile Atanılır Mı?

Lise (ortaöğretim), önlisans veya lisans KPSS sınavına girip, henüz mezun olmadan merkezi atama ya da açıktan atama ile atanılabilir mi?

Lise - Önlisans - Lisans Mezunu Olmadan KPSS Puanı ile Atanılır Mı?

Ülkemizde iki sene de bir Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavlarına lise, ön lisans ve lisans mezuniyet düzeyinden milyonlarca öğrenci sınava katılmakta puanlar alarak atanmaya çalışmaktadır. Her ne kadar atama puanları giderek yükselse de halen atamalar devam etmektedir.

Adaylarımızın büyük bir çoğunluğu henüz öğrenciyken lise, ön lisans ve lisans gruplarından Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'ye girmektedir. Sınavdan yüksek ya da düşük puan alan adayların akıllarına bir soru gelmektedir. Lise, ön lisans veya lisans KPSS sınavına girip puan aldıktan sonra henüz mezun olmadan atanılır mı?

MEZUN OLMADAN ATAMA OLUR MU?

Lise, ön lisans ve lisans öğrencisiyken Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi sizin Kamu Personeli Seçme Sınavına girmenize izin vermektedir. Ancak atanmanıza izin vermemektedir. Yani KPSS sınavına girebilir fakat her hangi bir kamu kurumuna henüz mezun olmadan atamanız gerçekleşmez. Atanabilmek için o puanınızın geçerliliği 2 yıldır. İlgili mezuniyet grubunuzdan 2 sene içerisinde diplomanızı almanız gerekmektedir.

Açıktan atamalarda genel olarak öğrenciler mezun olmadan sistemin izin vermesinden dolayı başvuru yapabilmektedir. Ancak kesinlikle böyle bir hataya düşmeyin. Çünkü kamu kurumunda başvurular kapandıktan sonra incelemeler yapılmakta ve mezun olmadan ya da yanlış bölüme başvuru yapanların başvurusu silinmekte bir, iki sene kuruma bir daha başvuru yapamaması için cezalar verilebilmektedir.

Güncelleme Tarihi: 24 Ocak 2018, 13:08
YORUM EKLE
YORUMLAR
Alper
Alper - 5 yıl Önce

Onlisans bitmedi,kpssye onlisanstan girdim.mevcutta lise mezunuyum,lise mezunu alımı yapilan yere kpss93 (onlisans kpss)ile müracaat edebilirmiyim

Berkay
Berkay @Alper - 3 yıl Önce

Cevabını buldunuz mu bunun?

asd
asd - 5 yıl Önce

ben iki yıllık ön lisans son sınıf öğrencisiyim kpss ön lisans 2018 sınavına girdim tercih yapablirmiyim.

Sezer
Sezer - 5 yıl Önce

Ben yaz staj deftermi yeni teslim ettim mezuniyetim bir haftaya belli olur. Tam bir hafta sonrada tercihler başlıyor tercih yaparsam sıkıntı olur mu?

Gül
Gül - 5 yıl Önce

Asd mezun olmadan başvuru yapamazsın sakın o hataya düşme ceza alırsın

Bahar
Bahar - 5 yıl Önce

Merhabalr. Ben önlisans okuyırm. Bir dersimdrn dolayı mezun olamadm. Ama güvenlik sertifikam var. Bu belgemle başvuru yapamam?