Lise 3 ve Lise 4 Öğrencisi KPSS'ye Girebilir Mi?

Lise 3'de veya Lise 4'de eğitim gören öğrenciler Kamu Personeli Seçme Sınavına girebilecek mi? İşte yanıtı.

Lise 3 ve Lise 4 Öğrencisi KPSS'ye Girebilir Mi?
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi öğrenci ve mezunlara iki senede bir KPSS sınavı yapabilmektedir ancak bu sınava kimlerin başvuru yapabildiği tam olarak net değil. Özellikle bazı adayların sorduğu sorular son günlerde artmaya başladı. Buna göre; Lise 3'e geçen veya Lise 4'e geçen bir aday Kamu Personeli Seçme Sınavı Ortaöğretim düzeyine girebilir mi?

Başvuru Yapabilirsiniz

Lise 4'e geçen bir aday Kamu Personeli Seçme Sınavına girdiğinde Lise 4'de eğitim gören bir öğrenci olacağından bu sınava girebilir. Ancak tercih yapabilmesi için okulunu bitirip mezun olması gerekmektedir. Mezun olamayan adaylar tercih yapamaz.

Lise 3'e geçen bir aday ise Kamu Personeli Seçme Sınavına girdiğinde Lise 3'de eğitim gören öğrenci durumunda olacak.  Bu öğrencilerde KPSS sınavına girebilir fakat yine tercih yapabilmek için okuldan mezun olmak gerekmektedir. Mezun olamayan adaylar tercih yapamaz.

Lise 4 ve Lise 3 öğrencileri daha önce Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan her hangi bir sınava katılmadıysa ÖSYM profilleri yok demektedir. Hemen eğitim gördükleri lise müdürlüklerine giderek kendileri için ÖSYM profilleri açtırabilirler. ÖSYM profillerinin açılması ile buradan da başvuru için tercih yapabilecek olan adaylar dileyen tercihlerini kendisi ya da başvuru merkezleri aracılığı ile de yapabilir.

YORUM EKLE
YORUMLAR
şero
şero - 5 yıl Önce

sonuç ne olacak

kaan durdu
kaan durdu - 2 yıl Önce

2018 kpss puanindan 87.7 civarinda puan aldim . 5000 kisinin içindeyim. okul 4 ay sonra kapanacak ve ben bu puani nasıl ve nerede kullanabilirim? branşım yok . tm öğrencisiyim vr universitr sinavina hazırlanıyorum

Özge
Özge - 3 yıl Önce

Ben 10. Sınıfım ama yeni sene KPSS sınavına bende girmek istiyorum en azından kendimi denemek istiyorum yardımcı olabilirmisiniz

aslı
aslı @Özge - 3 yıl Önce

merhaba bende senin gibi kendimi denemek istiyorum artık 11. sınıf olduk 11. sınıflar girebiliyor 12. sınıfta mezun olmayı bekliyorsun atanmak için demişti öğretmenimiz ama sanırım sadece 2 yılda bir yapılıyor inşAllah güzel bir puan alırsam 12. sınıfın yazında işe girebilirim... başarılar :)

emir
emir - 3 yıl Önce

bu yıl 12 yim kpss sınav kaydımı yaptım olurda sınavı kazanırsm mezun olduktan sonra puanım geçerli olurmu

nehir
nehir - 3 yıl Önce

Bn yeni aciktan lise kaydimi yapti loss sinavini girmeyi col istiyorum girebilirmiyim

nehir
nehir - 3 yıl Önce

Bn yeni aciktan lise kaydimi yaptim kpss sinavini girmeyi cok istiyorum girebilme sansim varmi kendime guveniyorum basarili biri oldugumu dusunuyorum