KPSS Sınavına Yeni Eklenecek Konunun Detayları Nedir? Kaç Soru Çıkacak?

KPSS sınavında yeni bir konunun daha ekleneceğinin sinyalleri dün Cumhurbaşkanı tarafından paylaşıldı. Peki konunun detayları nedir, kaç soru çıkması bekleniyor.

KPSS Sınavına Yeni Eklenecek Konunun Detayları Nedir? Kaç Soru Çıkacak?

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan uzun süredir beklenen İnsan Hakları Eylem Planını dün kamuoyuna resmen paylaştı. Bir çok alanda yeniliklerin yapılacağı bu eylem planının 2 yıla yayılması ve 2 yıl içerisinde tüm konuların yürürlüğe girmesi beklenirken memur olmak isteyen, kamuya atanmak isteyen adayların da dikkatlerini çeken bir madde oldu. Bu maddeye göre Kamu Personeli Seçme Sınavı KPSS'ye yeni bir konunun ekleneceği görülüyor. Peki bu konunun detayları nedir? İnsan Hakları Eylem Planında bu konudan nasıl bahsedildi?

Eylem Planında Geçiyor!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın duyurduğu İnsan Hakları Eylem Planında kamuya memur alımında yapılan sınavlar ile alakalı bir madde de "Kamu Personeli Seçme Sınavı, Hukuk Mesleklerine Giriş Sınavı, Hakim ve Savcı Adaylığı Sınavı gibi sınavlarda, adayların insan hakları hukuku alanındaki bilgileri de ölçülecek." maddesi geçti. Buna göre lise, ön lisans ve lisans olmak üzere milyonlarca kişinin girdiği KPSS'ye yeni bir konunun eklenmesi beklenmektedir.

Detaylar Nelerdir?

Buna göre eklenmesi beklenen yeni konunun Vatandaşlık dersi içerisinde sorulması ön görülmektedir. Eğitim uzmanlarından gelen bilgilere göre 2 ya da 3 sorunun vatandaşlık soruları içerisinde yer alması bekleniyor. Yani her sene 9 soruluk Vatandaşlık kısmının 6'ya düşürülmesi ve 6 Vatandaşlık 3 tane de İnsan Hakları Hukuku sorusunun yöneltilmesi ön görülüyor.

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER