KPSS Merkezi Atama Memur Alım Sayısı Neden Düşüyor

Merkezi atamalarda alınacak olan memur sayıları her sene giderek azalıyor. Peki bunun sebebi nedir? Alımlar ilerleyen yıllarda daha da azalacak mı?

KPSS Merkezi Atama Memur Alım Sayısı Neden Düşüyor
Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi tarafından yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavı sonuçlarının açıklanması ile merkezi yerleştirme atamaları yapılmaktadır. Hangi kurumun kaç memur alımı yapacağına ilişkin kadro sayısı Türkiye Cumhuriyeti Devlet Personel Başkanlığı tarafından kamuoyuna duyurulmaktadır. Bu sene ikinci kez yapılacak olan KPSS 2016/2 merkezi atamasında toplam 2 bin 50 memur alımı yapılacak. Bundan önce ki alımlarda daha fazla alımlar yapılmaktaydı ve yıllara göre alımlar incelendiğinde giderek alım sayılarında azalmalar meydana geldiği görülmektedir.

Kadrolar Doldu

Yapılan açıklamalar incelendiğinde kamuda ki kadroların giderek dolduğu belirtilmektedir. Özellikle ülkenin gelişmişlik oranı ve memur alımı sayıları incelendiğinde önce ki yıllarda beklenenden fazla alımlar yapıldığı görülmekte ve kadrolarda ki doluluk oranlarının artması ile memur alım sayıları da yıllara göre düşüş gösterdi.

Önümüzde ki yıllarda memur alım sayılarının daha da azalacağı ve adayların Kamu Personeli Seçme Sınavından daha yüksek puan alması gerekebilir. Mülakatında tüm kurumları gelmesi ile artık KPSS puanı tek başına önemli olmayacak ve adayın pek çok sınavda başarılı bir grafik izlemesi gerekecek. Bakalım ilerleyen yıllarda alım sayıları nasıl olacak.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Erkin Esen
Erkin Esen - 5 yıl Önce

memurluk hem zorlaşıyor hem kolaylaşıyor ama kalifiye olana, puan düşükken az alım olunca yine işsizlik, puanlama sistemi de kötü (çan eğrisi ve 4 yanlış)

emine
emine - 5 yıl Önce

grafik mezunuyum ortaöğretim mesleğimi tercih listesinde bulamıyorum ne yapmam lazım