KPSS Atama Kanunu Değişti ! Bir Kurum Daha Sözlü Şartını Ekledi

Adalet Bakanlığı memur alımlarında KPSS atamalarını değiştirdi. Resmi Gazetede belirtilen bilgilendirmeye göre artık adaylara sözlü mülakatta yapılacak.

KPSS Atama Kanunu Değişti ! Bir Kurum Daha Sözlü Şartını Ekledi

Özellikle kamuda, kamu personeli olarak görev yapacak olan adaylar ilk olarak ÖSYM tarafından yapılan KPSS sınavına girerek alanlarına göre puan almak zorundadır. Daha sonra ise merkezi atama kapsamında ÖSYM tarafında kamu kurumlarına ait kadrolar kılavuz çerçevesinde açıklanarak adayların başvurularına sunulmaktadır. Bunun yanı sıra merkezi atama dışında da kamu kurumları KPSS puanı ile personel alımı gerçekleştirmekte olup bu alımların birçoğu yazılı ve sözlü sınav birleşiminden oluşmakta bir kısmı sadece yazılı sınav ile personel alımı yapmaktadır. Bugün Resmi Gazete’de yayınlanan karar ile KPSS puanı ile alım yapan bir kamu kurumun daha alımlarda sözlü sınav yapmasına karar verildi.

Değişen Madde ve Kurum

Resmi Gazete’de yer alan hali ile "Ek Madde 9- Türkiye Adalet Akademisinin koruma ve güvenlik görevlisi kadrolanna, KPSS (B) grubu puan sırası dikkate alınarak, açıktan atama yapılacak kadro sayısının üç katına kadar belirlenecek adaylar arasından, yapılacak sözlü ve/veya uygulamalı sınavdaki başarı sırasına göre, 10/7/2003 tarihli 25164 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği hükümleri kıyasen uygulanmak suretiyle, Akademi tarafından atama yapılır." Değişen madde bu şekilde ifade edildi.

Buna göre Türkiye Adalet Akademisi, güvenlik görevlisi alımlarında KPSS B grubu sırasını esas alacak olup en yüksek puandan başlayarak 3 katı adayı sözlü sınava tabi tutacaktır.

YORUM EKLE