2021 Yılında KPSS B Sınavı Yapılacak Mı? A ile B KPSS Farkı Nedir?

​​​​​​​ÖSYM 2021 yılında KPSS B grubu sınav yapacak mı? A ile B KPSS gruplarında fark nedir

2021 Yılında KPSS B Sınavı Yapılacak Mı? A ile B KPSS Farkı Nedir?

Sosyal medya üzerinden yüz binlerce aday KPSS sonrasında tweetler atarak her sene KPSS B grubu sınavının yapılmasını talep etti. Bilindiği üzere özellikle B grubu ile atanan adayların bazı 3. sınıfta bazıları ise 4. sınıfta KPSS'ye girmektedir. Çünkü KPSS b grubu her sene düzenlenmiyor. Öğrenciler bu durumdan mağdur olduklarını belirtmekte olup her sene KPSS B grubunun yapılmasını talep ediyor. Peki KPSS b grubu 2021'de yapılacak mı?

2021'de KPSS B Grubu Olacak Mı?

2021 yılında KPSS B grubu sınavı yapılmayacaktır. ÖSYM sınav takviminde 2021 yılında KPSS A grubu sınavının yapılacağını belirtmiştir.

KPSS A Grubu ile B Grubu Farkı Nedir?

KPSS A grubu ile B grubunu sizlere kolay ve basit yoldan şöyle anlatalım. Memur olmak için B grubu sınavına girmeniz gerekmektedir. Ancak öğretmen, asker, polis ya da İİBF üzerine kamuya alımlara girmeyi düşünüyor iseniz KPSS A grubu ya da KPSS B grubu fark etmeksizin hepsine girebilirsiniz.

Örneğin ÖSYM 2020/2 merkezi son memur atamasını yaptı. 2022/1 merkezi memur atamasında dahi KPSS 2020 B grubunu puanları ile atama yapılacaktır. Yani 2021 yılı KPSS puanı ile memur olarak atanamazsınız. Bu sınavlar sadece 2 yılda bir kere yapılmaktadır.

Güncelleme Tarihi: 24 Şubat 2021, 23:49
YORUM EKLE