2015 KPSS'ye Lise ve Önlisans Mezunları Başvurabilir mi ?

2015 Kpss başvuruları başladı ve 21 Mayıs 2015'e kadar devam edecek. Peki bu seneki düzenlenen KPSS'ye lise mezunları ve önlisans mezunları başvuruda bulunabilecek mi? İşte Ayrıntılar...

2015 KPSS'ye Lise ve Önlisans Mezunları Başvurabilir mi ?

2015 KPSS'ye Lise ve Önlisans Mezunları Başvurabilir mi ?

2015 KPSS başvuruları 6 Mayıs 2015'te başladı ve 21 Mayıs 2015'e kadar devam edecek. KPSS başvuruları, başvuru merkezlerinden veya İnternet üzerinden yapılır. Peki bu sene düzenlenen KPSS ye kimer girebilecek? Lise ve Önlisans mezunları KPSS'ye başvuruda bulunabilecek mi ?

KPSS genel olarak üç eğitim seviyesine göre yapılmaktadır. Bunlar Lisans mezunları, Önlisans Mezunları ve Lise mezunları olmaktadır. Fakat her yıl lise mezunları ve önlisans mezunları için KPSS yapılmamaktadır. Lİse mezunları ve Önlisans mezunları için sadece çift yıllarda yapılmaktadır. Mesela 2014, 2016, 2018 gibi yıllarda yapılmaktadır.

Tek yıllar için, yani 2013, 2015, 2017 gibi yıllarda sadece Lisans mezunları başvuruda bulunabilir. Bunlar A Grubu ve Öğretmen adayları için geçerlidir.

Çift yıllarda ise, yani 2014, 2016, 2018 gibi yıllarda Lisans mezunları ( A Grubu, B Grubu ve Öğretmen adayları İçin, Önlisans Mezunları ( B Grubu ) ve Lise Mezunları ( B Grubu ) için geçerlidir.

Önlisans ve Lisans mezunları için sadece çift yıllarda KPSS yapılmasında B Grubu puanlar esas alınıyor. A Grubu ( Müfettiş, Kaymakam ) ve öğretmen allımlarıda sadece lisans mezunları başvuruda bulunabiliyor. Lise mezunları bu gruplara giremiyor.  B grubu sınavda sadece çift yıllarda ( 2014, 2016 ) yapıldığı için sadece bu yıllarda eğitim düzeyinde KPSS yapılaktadır. 

Yani kısacası açıklamak gerekirse bu yıl düzenlenen 2015 KPSS ye B Grubu puanlar hesaplanacağı için Lise Mezunları ve Önlisans Mezunları 2015 KPSS'ye Başvuruda bulunamıyor. 2015 KPSS'ye sadece Lisans Mezunları başvuruda bulunabilirler.

İşin Olsa Mobil Uygulamasını Telefonunuza indirerek ve Sosyal Medya üzerinde bizleri takip ederek güncel ilanlardan ve Gelişmelerden ücretsiz haberdar olabilirsiniz.

İşin Olsa Android Uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İşin Olsa İOS uygulamasını indirmek için Buraya Tıklayınız.

İnstagram Hesabımızı Buradan Takip Et

Facebook Grubumuza Buradan Katıl

Twitter Hesabımızı Buradan Takip Et

YORUM EKLE