KPSS Soruşturmasında Ceza Gelecek mi?

Bir zamanlar Türkiye’nin en güvenilir kurumu olan ÖSYM’nin artık bütün yaptığı sınavlara şaibeli gözü ile bakılıyor. Her gün bu konu ile ilgili farklı bir haber ortaya çıkıyor. Bunlardan en önemlisi ise toplu kopya skandalı ile gündeme gelen 2010 KPSS sınavı…

ÖSYM son yıllarda hem KPSS hem de YGS skandalı ile sarsıldı. Daha YGS sınavındaki skandalın üzerinden çok geçmeden 2010 KPSS sınavlarında da kopya çekildiği iddiaları kurumu çok zor durumda bıraktı. Ama şu anda kamuoyunun bu konu ile ilgili merak ettiği şeyle var. Bunlardan en önemlisi de kopya skandalı eğer yargı kararıyla sabit olursa suçlulara ne gibi yaptırımlar uygulanacağı. Kanun maddeleri burada en çok dikkat edilmesi gereken konudur. Kopya çekmek suça konu edilebilecek bir eylem midir? Evet öyledir ama kanunda suç olarak adlandırılan eylemlerin içinde yer almadığı sürece söz konusu fiili işlemek suç olarak kabul edilemez. Peki 2010 KPSS sınavında kopya iddialarına bu açıdan bakarsak nasıl bir sonuca varırız?

ÖSYM 2013 yılından itibaren Toplu ya da bireysel kopya çekmek veya kopya çektirilmesine yardım etmek eylemlerini kendi kanunda suç olarak kabul etmiştir. ÖSYM kapsamında bu eylemler 2013 yılı öncesinde yasal olarak suç kapsamında yer almıyodu. Eğer bu açıdan bakacak olursak 2010 KPSS sınavında kopya iddiaları kanıtlansa bile ÖSYM kanununda herhangi bir yasal düzenleme olmadığından bu kişilere yargılanıp ceza verilmesi tartışmaya açık bir konu olarak kalacaktır.

Sadece bbu kişiler eğer kopya çekildiği için mağdur olan kişiler sınavlarda kopya çekildiğini kanıtlayabilirlerse hukuksal yollardan haklarını arama yoluna başvurmaları durumunda bu kişilerin ceza alması gündeme gelebilir. Fakat ÖSYM kanunu gereğince bu kişilerin ceza alması mümkün değildir. Sadece dediğim kapsamda kişiler ceza alabilir.

Kamuoyunda merak edilen diğer bir konu ise 2010 yılı KPSS sınavının iptal edilip edilmeyeceği. Eğer kopya iddiaları ispat edilirse 2010 yılı KPSS sınavı da iptal edilebilir.

Olaya bir de suçlananlar açısından bakacak olursak, şu anda 2010 yılında yapılan KPSS sınavları sonucunda herhangi bir devlet kurumuna atanan herkes şüpheli olarak görülüyor. Ama nasıl ki iddia sahibi bu iddiasını ispat etmek zorunda ise şüpheli de kendini savunmakta özgürdür. 

YORUM EKLE