KPSS Mağdurlarının Durumu Ne Olacak? Atamalar Çoğalacak Mı?

Günümüzde üniversitelerden her sene neredeyse bir milyona yakın kişi mezun oluyor. Yine lise ve ön lisans bölümlerden mezun olanların sayısı da hayli artmaya başladı. Eğitim seviyesi bir yandan yükseliyor bunun yanı sıra Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezine Kamu Personeli Seçme Sınavına girmek için müracaat eden kişi sayısı da hızlı bir yükseliş gösterdi.

KPSS'ye giren kişi sayısının artması ve kamuya alımların azalmasından sonra ortaya ''KPSS MAĞDURLARI'' çıktı. Peki ne olacak KPSS mağdurlarının halleri?

***

Basında ya da haber köşelerinde KPSS mağdurları şeklinde yazılar yazmak ya da yorumlar yapmak elbette kolay ancak işin içine girildiğinde KPSS mağdurlarının gerçekten zor günler geçirdiği görülüyor. Tabi bunu anlayabilmek için Nasrettin Hocanın değişi ile ''damdan düşenin halinden damdan düşen anlar'' kelimesi oldukça uygun görünüyor. Peki gelelim asıl konumuza...

***

ATAMALARIN SAYISI ARTACAK MI?

***

KPSS mağduru sayısının azalması için kamuya atamaların artması gerekiyor ancak kurumlarda ki doluluk oranı giderek yükseldiği için alımlarda artmıyor. Peki buna nasıl bir çözüm bulunacak? Aksi halde her sene bir milyona yakın yeni üniversite mezunu KPSS mağdurları grubuna eklenmeye devam ediyor.

***

ÇÖZÜM ARAYIŞLARI SÜRDÜRÜLMELİDİR

Elbette bu kadar milyonlarca mezunun kamuya yerleşmesine imkansız gözü ile bakılıyor ancak gençlerin önleri açılması için emeklilik yaşında düzenlemeler, yeni iş olanakları, asgari ücretin yükseltilmesi vb. gibi çalışmaların artırılması gerekmektedir. Sizlerde düşüncelerinizi yorum olarak paylaşabilirsiniz.

YORUM EKLE