KPSS 2017/1 ile Çok Sayıda Atama İstiyoruz!

Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi aracılığı ile lisans, önlisans ve lise mezunları için yapılan Kamu Personeli Seçme Sınavından elde edilmiş olan puanlar ile yıl içerisinde iki kez düzenlenmekte olan merkezi yerleştirme memur atamalarının bu sene ilk olan 2017/1 merkezi yerleştirme tercihleri 21 Haziran 2017 tarihi itibari ile başlayacak.

***

Devlet Personel Başkanlığı tarafından yayımlanmış olan kadrolara bakıldığında merkezi atamaları ile yıl sonuna kadar toplam 5 bin kişilik alımın yapılacağı görülmektedir. Merkezi atamalar yılda iki kez yapıldığından dolayı alımların ikiye bölünmesi ile KPSS 2017/1 merkezi yerleştirme atamasında kamuya 2 - 3 bin kişilik memur atamasının yapılması bekleniyor.

***

6 MİLYON ATAMA BEKLEYEN ADAY!

***

Geçtiğimiz 2016 yılında Kamu Personeli Seçme Sınavına toplam 6 milyon aday girerek rekor bir sayıya ulaşıldı. Bu sene yapılacak olan KPSS 2017/1 merkezi yerleştirme memur atamasında 6 milyon atama bekleyen aday kamu kurumlarında istihdam etmek istiyor. Ancak alımlar oldukça az olduğu için kamuya yerleşmek neredeyse imkansız bir hal aldı.

***

KAMUYA ALIMLAR ARTSIN

***

FETÖ'cülerin meslekten ihraç edilmesi ile kamu kurumlarından şu ana kadar 110 bine yakın aday ihraç edildi ve on binlerce adayın da inceleme işlemleri devam ediliyor. FETÖ'den ihraç edilenler yerine yeni memur ve personel alımları yapılacağı belirtilmişti ancak bu açıklamalara ilişkin henüz yeni bir bilgi yok. Adaylar kamu kurumlarına daha fazla personel alımı isteğinde bulunuyor.

***

GÜVENLİK SORUŞTURMALARI ÇOK UZUN SÜRÜYOR!

***

Kamu kurumlarına adaylar yerleştikten sonra bilindiği üzere hemen yerleşemiyor. Yerleşme işlemlerinden önce güvenlik soruşturmaları yapılmaktadır. Güvenlik soruşturmaları 1 ay sürebildiği gibi 6 - 7 ay gibi uzun da sürebilmektedir. Atama ile kamu kurumlarına yerleşen adaylar güvenlik soruşturmalarının daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesini istiyor.

Kamu kurumlarına alınan personel sayısının artmasını ve güvenlik soruşturmalarının daha kısa süre içerisinde gerçekleştirilmesini umut etmekteyiz.

Okan BAYKAN

YORUM EKLE